اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان بیرجند

دوشنبه ۲۷ بهمن، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۲-۱۵-SOS Iran- سحرگاه روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان بیرجند به اجرا درآمد. به گزارش هرانا به نقل از رسانک، سحرگاه روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۹۹، یک زندانی در زندان بیرجند اعدام شد.بر اساس این گزارش، هویت وی محمد براهویی، ۲۸ ساله، فرزند نبی بخش، دارای سه فرزند، اهل روستای “جوتیغ” از توابع شهرستان زابل عنوان شده است.

آقای براهویی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۸، در رابطه با جرائم مرتبط با مواد مخدر در بیرجند بازداشت و سپس توسط مرجع قضایی به اعدام محکوم شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: روز پنجشنبه خانواده محمد جهت ملاقات آخر به زندان بیرجند فراخوانده شدند اما اجازه ملاقات را فقط به مادر وی دادند.

بنابر این گزارش، پیکر این زندانی اعدام شده، امروز یکشنبه در روستای پدری اش “جوتیغ” به خاک سپرده شده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال