‎عدم اجازه دادگاه برای ورود وکیل به پرونده اهل سنت

سه شنبه ۱۰ دیماه ۱۳۹۲ –  – دادگاه انقلاب با خواست یکی از وکلای حقوق بشری که برای برعهده گرفتن وکالت شش زندانی اهل سنت مراجعه کرده بود مخالفت کرد. بنا به  گزارش هرانا، یکی از وکلای پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر که قصد داشت بصورت افتخاری وکالت شش زندانی اهل سنت محکوم به اعدام زندان قزلحصار را برعهده بگیرد پس از مراجعه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه‌ای با مخالفت روبرو شد.

این وکیل تعینی که به خواست خانواده زندانیان اهل سنت به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود نخواست نامش فاش شود.
‎وی به گزارشگر هرانا گفت: «قاضی دادگاه اجازه ورود وکلای تعیینی را در پرونده این شش محکوم نداده و بهانه این عدم اجازه نیز فقط این بوده که پرونده محرمانه است و هیچ کس حق ورود به پرونده را ندارد. در حال حاضر هم با وکلای انتخابی این شش نفر و خانواده‌هایشان جهت بازخوانی پرونده همکاری نمی‌شود. خواست این شش نفر جز این نیست که مقامات قضایی برگزاری دادگاه علنی همراه با دفاع وکلای انتخابی را تجویز نمایند. علی الظاهر اعتصاب غذای این ۶ نفر به این واسطه بوده است که محاکمه‌شان بدون رعایت اصول و قواعد محاکمه عادلانه برگزار گردیده است و برگزاری دادگاه عادلانه برای ایشان می‌تواند موجبات پایان اعتصاب غذایشان را فراهم کند.»
‎یک منبع مطلع دیگر به گزارشگر هرانا گفت: «این سومین بار است که دادگاه انقلاب وکلای انتخابی این زندانیان را رد می‌کند. بار اول دو ماه پس از بازداشت ایشان یک وکیل انتخابی در دادگاه تهدید شد و دیگر به دادگاه نرفت. وکیل بعدی یکی از وکلای جنایی صاحب نام بود که وی نیز اجازه دسترسی به پرونده این زندانیان را پیدا نکرد.»
‎حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی از روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و حکم اعدام که برایشان صادر شده، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *