اعدام دو زندانی در زندان زاهدان

سه شنبه ۰۱ دی ، ۱۴۰۰-۱۲٫۲۱٫۲۰۲۱-SOS Iran- در یک ماه گذشته دو زندانی محبوس در زندان زاهدان که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، اعدام شده اند.به گزارش هرانا به نقل از حال وش، در یک ماه گذشته دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند.

حکم یکی از این زندانیان با هویت محمد علیزاده، ۵۵ ساله، حدود دو هفته قبل در این زندان اجرا شده است. او اوایل سال ۹۶ از بابت اتهام قتل بازداشت و در همان سال به اعدام محکوم شد. وی در بند ۴ زندان مرکزی زاهدان محبوس بود.

همچنین هویت دومین زندانی که حدود ۱ ماه قبل در زندان زاهدان اعدام شده است، مهدی جهانی ۳۶ ساله، اهل زابل، عنوان شده است. وی که در بند ۶ محبوس بوده، اواخر سال ۹۶ از بابت اتهام قتل بازداشت و در سال ۹۹ به اعدام محکوم شده است.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودکمجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام مخفیانه می‌خوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال