اعدام کودک-مجرم، حسین شهبازی ۱۰ روز به تعویق افتاد

شنبه ۰۵ دی، ۱۴۰۰-۱۲.۲۵.۲۰۲۱-SOS Iran- بنا به خبر سازمان‌های حقوق بشری، مسئولان به خانواده حسین شهبازی، کودکمجرم زندان عادل آباد شیراز اطلاع داده‌اند که اجرای حکم اعدام وی برای مدت ۱۰ روز به تعویق افتاده است. بیش از ۸۰ کودکمجرم در ایران در معرض اعدام هستند.به گزارش دویچه وله، سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع گفت که مسئولان قضایی جمهوری اسلامی به خانواده حسین شهبازی اطلاع داده‌اند که حکم اعدام این کودکمجرم به مدت ۱۰ روز به تعویق افتاده است. این منبع می‌افزاید که وکیل پرونده تقاضای ماده ۴۷۷ داده و به دنبال لغو حکم اعدام است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل نسبت به اعدام قریب‌الوقوع حسین شهبازی که هنگام ارتکاب قتل تنها ۱۷ سال داشته هشدار داد. گفته شد که این کودک مجرم به سلول انفرادی انتقال یافته و خانواده‌اش برای آخرین ملاقات فرا خوانده شده‌اند.

در اوایل آذرماه سال جاری نیز مسئولان به خانواده یک کودکمجرم دیگر به‌نام آرمان عبدالعالی گفته بودند که حکم اعدام او متوقف شده است، اما این حکم ناگهان به اجرا درآمد.

حسین شهبازی، سال ۱۳۹۷ زمانی که ۱۷ سال داشت، در یک نزاع دسته‌جمعی که منجر به قتل یک نفر شده بود، شرکت داشت.

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران خواست حسین شهبازی را که به هنگام ارتکاب قتل زیر سن قانونی بوده است، اعدام نکند. عفو بین‌الملل گفته است، شهبازی تحت شکنجه اعتراف کرده و ممکن است به زودی در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شود.

پیشتر یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود، حسین شهبازی چند روز پس از بازداشت به پزشکی قانونی منتقل شده بود و پزشکی قانونی رشد عقلی وی را تایید کرده بود.

طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲، در جرائمِ موجب حد یا قصاص، هرگاه افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آن‌ها به مجازات‌هایی غیر از قصاص محکوم می‌شوند. تبصره این ماده، تشخیص رشد و کمال عقل را نهایتا بر عهده قاضی گذاشته است: «دادگاه برای تشخیص رشد و کمال عقل می‌تواند نظر پزشکی قانونی را استعلام یا از هر طریق دیگر که مقتضی بداند، استفاده کند.»

به گفته عفو بین‌الملل استفاده از مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان ارتکاب جرم کودک بوده‌اند، نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر است. طبق این قوانین اعدام کودک‌مجرم ممنوع است.

بنا بر اعلام این نهاد حقوق بشری شهبازی چهارمین بار در سال جاری میلادی است که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل ‌می‌شود.

این کودک‌مجرم در ۹ دی ۱۳۹۷ دستگیر و در ۲۳ دی ۱۳۹۸ بعد از محاکمه‌ای شدیدا غیرمنصفانه با رای شعبه ۳ دادگاه کیفری یک استان فارس به مرگ محکوم شد، حکمی که دیوان عالی نیز آن را در خرداد ۱۳۹۹ تایید کرد.

عفو بین‌الملل مقامات جمهوری اسلامی را فراخواند تا اعدام حسین شهبازی را بلافاصله متوقف کنند.

به‌رغم اعتراض‌های بین‌المللی اعدام‌ کودک‌مجرمان در ایران متوقف نشده و شمار کودک‌مجرمان که در زندان‌های ایران در معرض خطر اعدام قرار دارند، کاهش نیافته است.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل قبلا در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با ارائه گزارشی درباره ایران هشدار داد، بیش از ۸۰ کوکمجرم در زندان‌های ایران در معرض خطر اعدام قرار دارند. باچله تاکید کرد جمهوری اسلامی در سال گذشته حداقل ۲۶۷ نفر از جمله ۹ زن را اعدام کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال