کیوان صمیمی، زندانی سیاسی “موقتا” از زندان آزاد شد

سه شنبه ۱۲ بهمن، ۱۴۰۰-۰۲٫۰۱٫۲۰۲۲-SOS Iran- مصطفی نیلی، وکیل کیوان صمیمی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی از آزادی موقت موکلش خبر داد. صمیمی دوران محکومیت ۲ ساله خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» را می‌گذرانید که ۸ ماه از آن باقی مانده است.کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر نشریه ایران فردا با توقف اجرای حکم زندان، به طور موقت از زندان آزاد شد.

مصطفی نیلی، وکیل کیوان صمیمی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی به خبرگزاری ایلنا  از آزادی موقت موکلش خبر داد که به دلیل “شرایط جسمانی” و “گزارش پزشکی قانونی” مستند به ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری انجام شده است.

صمیمی دوران محکومیت ۲ ساله خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» را می‌گذرانید که ۸ ماه از آن باقی مانده است. این فعال سیاسی و مدنی آذرماه سال ۹۸ در اوج پاندمی کرونا باوجود شکنندگی سلامت‌اش به زندان فراخوانده شد.

کیوان صمیمی پس از آزادی به وب سایت «زیتون» گفت: «روز گذشته، بعد از انتقال من به زندان سمنان مرا برای یک سری آزمایشات پزشکی بردند و به نظر می‌رسد که نظر ابتدایی پزشکان موجب این توقف حکم شده، اما در نهایت این پرونده پزشکی تکمیل نشده و من باید برای تکمیل پرونده پزشکی و قطعی شدن توقف حکم در مرحله دیگری هم معاینه شوم.»

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در هفته‌های گذشته از زندان اوین به زندان‌های کرج و سمنان انتقال داده شد، درحالی‌که از بیماری قلبی و کلیوی رنج می‌برد و در نقل‌وانتقال‌ها از دسترسی به موقع به داروهایش نیز برخوردار نبوده است.

صمیمی در نامه‌ای هدف حکومت از این نقل و انتقالات ۱۱ روزه را  «پروژه‌ی فرسوده‌سازی و حتی قتل تدریجی» توصیف کرده بود.

سردبیر نشریه ایران فردا که طبق اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز با ۷۳ سال سن، مسن‌ترین روزنامه‌نگار زندانی جهان نیز بوده، پس از اینکه مرگ بکتاش آبتین نویسنده و فیلمساز را «قتل شبه عمد» خواند، از سوی مسئولان قضایی مکررا تبعید شد.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌های متعددی نسبت به سلامت صمیمی ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری این روزنامه‌نگار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال