گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در محکومیت اعدام‌ها و نقض حقوق بشر در ایران

جمعه ۲۷ خرداد، ۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۶-۱۷-SOS Iran- دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی رسمی وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داده و خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در مورد سرکوب خشن اعتراضات و شکنجه و مرگ زندانیان در بازداشتگاه‌ها شده است.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش دویچه وله، در این گزارش توسل به زور بیش از حد در مواجهه با اعتراضات و افزایش اعدام‌ها نکوهش و بر لزوم تحقیقات مستقل جمهوری اسلامی در این باره تأکید شده است.

گوترش با اشاره به گزارش‌های مربوط به شکنجه و مرگ زندانیان در دوران بازداشت خواستار تحقیقاتی “فوری و شفاف” در این مورد از سوی “نهادی مستقل و بی‌طرف” در ایران شده تا متهمان هدف “پیگرد قانونی” قرار بگیرند.

افزون بر این، سرکوب اعتراضات اقلیت‌های قومی و برخوردهای امنیتی و قضایی با معترضان مورد انتقاد قرار گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از جمهوری اسلامی خواسته است، با گزارشگران ویژه حقوق بشر این سازمان همکاری کند.

موضع گیری ند پرایس

همزمان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری در واشنگتن سرکوب‌های اخیر در ایران را تقبیح کرد و گفت، کشورش توسل به خشونت در اعتراضات مسالمت‌آمیز را محکوم می‌کند.

او ضمن حمایت از حقوق معترضان و برخورداری آنها از آزادی‌های اساسی یادآور شد که مردم ایران خواستار پاسخگویی حکومت به خواسته‌های مشروع خود هستند.

پرایس با اشاره به این که “سوء مدیریت حکومت ایران” سبب شده، ابتدایی‌ترین نیازهای مردم ایران برآورده نشود از اختلال در دسترسی آن‌ها به اینترنت نیز انتقاد کرد.

موضع گیری ند پرایس دو روز پس از نگرانی گروهی از کارشناسان سازمان ملل، از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان در امور ایران، در قبال سرکوب خشونت‌آمیز معترضان و اتحادیه‌های کارگری و معلمان در ایران صورت گرفت.

گزارش کارشناسان سازمان ملل بازتاب گسترده ای داشته و از جمله مورد استقبال رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قرار گرفته است.

این کارشناسان با صدور بیانیه‌ای گفتند، در یک ماه و نیم گذشته پنج نفر در اعتراضات به دلیل “کاربرد خشونت شدید توسط نیروهای امنیتی” کشته شده‌اند.

روز پنج‌شنبه بنا بر گزارش‌های منابع خبری متعدد همزمان با انتشار گزارش آنتونیو گوترش، دست کم ۱۰۰ معلم در اعتراضات صنفی در شهرهای مختلف، از جمله شیراز، قزوین و شهرهای استان کردستان بازداشت شدند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال