تخریب بخش‌هایی از آرامستان بهائیان در همدان

چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت، ۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۴-۲۷-SOS Iran- بخش‌هایی از آرامستان بهائیان در همدان به صورت شبانه تخریب شد. تخریب نظام مند و سیستماتیک اماکن و آرامستان‌های بهائیان در شهرهای مختلف، توسط حکومت و یا با چراغ سبز جمهوری اسلامی امری مسبوق به سابقه است.به گزارش هرانا، بخش‌هایی از آرامستان بهائیان (گلستان جاوید) در همدان تخریب شد.

سیمین فهندژ، سخنگوی دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو در این خصوص به هرانا گفت: «در ماه آوریل قسمتی از غسالخانه آرامستان بهائیان در همدان و ساختمان محل دعا خواندن تخریب شدند. مشخص نیست که این اقدام از طرف چه نهادی انجام شده است. تخریب صورت گرفته باعث ریزش سقف ساختمان نیز شده. این یکی از ظالمانه‌ترین اعمالی است که مانند همیشه جمهوری اسلامی به بهائیان وارد میکند و حتی اجازه نمی‌دهد مردگانشان را به راحتی به خاک بسپارند.»

تخریب، مصادره و تغییر کاربری نظام مند و سیستماتیک اماکن و آرامستان‌های بهائیان در شهرهای مختلف، توسط حکومت و یا با چراغ سبز جمهوری اسلامی امری مسبوق به سابقه است.

پیش از این نیز به دفعات، محل هایی که توسط حکومت و غالبا با هزینه شخصی شهروندان بهائی برای دفن اموات آنان در شهرهای مختلف در نظر گرفته شده بود، با تخریب شبانه، مصادره و یا تغییر کاربری روبرو شده است. در کنار پلمب و ممانعت از دفن اموات بهائیان در شهرهای مختلف کشور، تخریب گورستان بهائیان قروه، تخریب غسالخانه گورستان بهائیان در سنندج، پلمب گورستان بهائیان در کرمان، تخریب سنگ قبور بهائیان در شیراز، قطع درختان گورستان بهائیان در ارومیه، تخریب بخش‌هایی از آرامستان بهائیان (گلستان جاوید) در روستای کتا از توابع در شهرستان دنا واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد و … از جمله این موارد در سالیان اخیر بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال