کوثری: پارسال خیلی‌ها ترسیدند و فکر کردند کار نظام تمام شده

شنبه ۲۴ تیر، ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۱۵-SOS Iran- جانشین اطلاعات سپاه گفته “مسئله حجاب می تواند نقطه آسیب زننده به نظام و نقطه تغییراتی در جامعه باشد”. کوثری نماینده مجلس هم گفته “پارسال خیلی‌ها ترسیدند و خیال کردند کار نظام تمام شده” است. مهدی سیاری، جانشین اطلاعات سپاه در مراسمی هدف اعتراضات سال ۱۴۰۱ را “براندازی جمهوری اسلامی” با “درنظر داشتن مسئله دین” دانست.به گزارش دویچه وله، این فرمانده سپاه “دین‌مداری” را یکی از سه رکن جمهوری اسلامی دانست و گفت به همین دلیل “دشمن، دین مردم ایران را هدف قرار داده است”.

سیاری در ادامه سخنانش گفت، معترضان می‌گویند “مسئله حجاب می‌تواند نقطه آسیب‌زننده به نظام و نقطه تغییراتی در جامعه باشد”. به گفته او در اعتراضات سال ۱۴۰۱ “دین مردم” هدف بود و در سال ۱۴۰۲ “بی‌ثبات سازی در داخل کشور و انزوای نظام در خارج از کشور”.

به گفته او معترضان از براندازی ناامید شده‌اند و “امسال، بی‌ثبات سازی با هدف شکستن اقتدار نظام را مد نظر دارند”.

او بار دیگر تاکید کرد: “یکی از موضوعاتی که روی آن تمرکز دارند و می خواهند به وسیله آن به کشور ضربه بزنند مسئله حجاب است”.

با گذشت ۱۰ ماه از آغاز جنبش “زن، زندگی، آزادی” همچنان زنان زیادی در خیابان‌ها و اماکن عمومی بدون حجاب اجباری ظاهر می‌شوند.

هنرپیشه‌ها و هنرمندان نیز در مراسم عمومی اغلب بدون حجاب شرکت می‌کنند. در آخرین نمونه ماهور احمدی دختر شاعر فقید احمدرضا احمدی در مراسم تشییع پدرش بدون حجاب اجباری شرکت کرد و تابوت پدرش را بر خلاف رسم رایج که تنها مردان مجاز به این کار هستند بر دوش گرفت و نیز بدون حجاب پشت تریبون رفت و سخنرانی کرد.

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند حکومت توان مقابله با این موج را ندارد.

“پارسال خیلی‌ها ترسیده بودند”

محمد اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در مراسم دیگری اذعان کرد: «پارسال همه رسانه‌ها بر علیه ما شدند و خیلی‌ها ترسیده بودند و خیال کردند که الآن دیگر نظام تمام شد؛ حتی بعضی از نماینده‌ها.»

او “بی‌حجابی” را مشکلی در کنار سایر مشکلات مانند گرانی دانست و همانند سایر مقامات حکومت این مسئله را به “دشمن” ربط داد.

پس از جنبش “زن، زندگی، آزادی” تلاش‌های حکومت برای مقابله با پوشش اختیاری شدت گرفته است. قوه قضاییه لایحه حجاب را تهیه کرده و به دولت داده و دولت نیز آن را برای تصویب نهایی به مجلس داده است.

ادعا شده که در این لایحه از حجاب جرم‌انگاری شده و تنها به عنوان تخلف در نظر گرفته شده است. به همین دلیل بسیاری از تندروها مخالف این لایحه هستند.

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان لایحه حجاب را “سیم خارداری در برابر سیل” نامیده که نمی‌تواند مانع این سیل باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال