‎حقوق بشر و حکومت اسلامی، دکترعبدالکریم لاهیجی

‎رحمت قاسم بیگلو: با گذشته سی وپنج سال از رویدادهای طوفان سیاسی سال ۱۹۷۹ در ایران که به استقرار حکومت اسلامی انجامید، چگونگی زمینه های داخلی و بین المللی این رویداد بزرگ و عملکرد حکومت های پی درپی برآمده از انقلاب همچنان درکانون مهمترین بحث ها و نوشته های فرهیختگان ایرانی قراردارد..
 

از هنگام به قدرت رسیدن شریعتمداران شیعه در ایران، در سال ۱۹۷۹ میلادی، تا کنون به علت غافلیگر شدن جامعه نخبگان و فرهیختگان ایرانی از آنچه که در عمل برای اداره امور جامعه اسلامی، از جمله در چارچوب قوانین جزای اسلامی، مانند قصاص و یا محاربه، و تمهیدات مربوط به حاشیه رانده شدن قشر تحصیل کرده بانوان ایرانی از نظام تولید و مدیریت جامعه، به اجرا گذاشته شد، موجب شد که این قشر یعنی نخبگان و فرهیختگان ایرانی چه در خارج و چه در داخل با نوشتن صدها کتاب، هزاران مقاله و تحلیل های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حقوقی به کالبد شکافی انقلاب اسلامی در ایران روی آورند.

‎از شمار دقیق کتاب ها و نوشته های کوتاه و بلند به زبان های فارسی و بیگانه اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی در یک نگاه گذرا می توان شمار آنها را هزاران دانست.
‎از جمله، “دموکراسی و حقوق بشر در ایران (سومین دهه جمهوری اسلامی)” عنوان کتابی است از دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس کنونی “فدراسیون جامعه های حقوق بشربین المللی” که از سوی انتشاران “خاوران” در پاریس منتشر شده است.
‎دکتر عبدالکریم لاهیجی در سی و هشتمین کنگره “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر”، که در استانبول ترکیه برگذار شد، به این سمت برگزیده شد.
‎کتاب دموکراسی و حقوق بشر در ایران دارای یک پیش درآمد و بیست و پنج فصل است که درهمه این فصول به قوانین نظام کنونی در ایران و نص صریح منشور حقوق بشر سازمان ملل و عملکرد رهبران ایران طی سی و پنج سال گذشته پرداخته شده است.
‎نویسنده در جای جای کتاب با توسل به گفته های اندیشمندان و برجستگان فرهنگ ایرانی مانند بسیاری از نخبگان ایرانی در طی تاریخ بیتی یا سخنی را مطلع هر بخش از کتاب خود قرار داده است. از جمله در جایی این بیت حافظ یا آوری شده است که :
‎” گوئیا باور نمی دارند روز داوری،
‎کاین همه قلب و دغل درکار داورمی کنند”.

‎در باره کتاب دمکراسی و حقوق بشر در ایران در یک گفت وگوی تلفنی با دکترلاهیجی از وی درباره مخاطبین این کتاب پرسیدم. دکترلاهیجی در پاریس. گوش کنید:
 

‎حقوق بشر و حکومت اسلامی، دکترعبدالکریم لاهیجی [۱]
‎    •    ایران معرفی کتاب رحمت قاسم بیگلو Magazine

‎نشانی یو آر ال: http://www.persian.rfi.fr/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/20140306-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%B1%D9%88-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%84%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%AC%DB%8C
Links:
[۱] http://www.persian.rfi.fr/livre-lahiji-site-okokokokok

——————————————-
                      League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) – FIDH member
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
LDDHI
‎عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
‎فیس بوک

http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org
‎یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCLy2KJACyt0kXaOm53OXtEw
‎ صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
FIDH Iran Page: http://www.fidh.org/-Iran,228-

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *