قوت گرفتن خطر اعدام چهار زندانی اهل سنت

جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS-  خطر اجرای حکم اعدام چهار زندانی عقیدتی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج، قوت گرفته است و نگرانی سازمان‌ها و نهادهای مدافع حوق بشر را به دنبال داشته است. به گزارش انسانیت٬ حکم اعدام جمشید و جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال ملایی قطعی شده است و احتمال اجرای هر لحظه حکم اعدام این چهار زندانی عقیدتی اهل سنت کُرد قوت گرفته و باعث افزایش نگرانی سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر را در پی داشته است.

گفته می‌شود پرونده این چهار زندانی اهل سنت کُرد، به شعبه یک اجرای احکام شهید مقدسی اوین فرستاده شده است.
جمشید و جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال ملایی از روز ۱۳ آبان‌ماه تا روز شنبه ۲۸ دی‌ماه به مدت ۷۵ روز در اعتراض به حکم اعدام خود و همچنین عدم رعایت اصل تفکیک جرایم دست به اعتصاب غذا زده و خواستار محاکمه مجدد، با حضور وکیل مدافع خودشان در دادگاهی علنی شده بودند.
با توجه به قول مساعد مسوولان امنیتی در خصوص محاکمه مجدد که منجر به شکستن اعتصاب غذای آنان شده بود، تاکنون هیچ‌کدام از وعده‌های مسوولان عملی نشده و حکم صادره به قوت خود باقی است.
گفتنی است این چهار زندانی عقیدتی اهل سنت کُرد جزو افراد متهم به دست داشتن در ترور محمد شیخ‌الاسلام، نماینده کردستان در مجلس خبرگان رهبری هستند که در شهریورماه ۱۳۸۸ به ضرب گلوله به قتل رسید.
این چهار زندانی محکوم به اعدام، اتهام ترورهای نسبت داده شده به خود را بارها رد کرده و گفته‌اند که ترورها در شهریورماه ۱۳۸۸ روی داده، یعنی در زمانی که آنها در بازداشت نیروهای امنیتی اداره اطلاعات بوده‌اند. آنها می‌گویند جمشید و جهانگیر دهقانی در ۲۷ خردادماه ۱۳۸۸ بازداشت شده‌اند، کمال ملایی در ۲۳ تیرماه ۱۳۸۸ بازداشت شد و حامد احمدی نیز در ۸ مردادماه ۱۳۸۸ بازداشت شده است. آنها تاکید می‌کنند “زمانی که ترور‌ها انجام شده ما در اداره اطلاعات بازداشت بوده‌ایم؛ چطور زمانی که ما در بازداشت اداره اطلاعات بودیم می‌توانستیم ترور‌ها را انجام بدهیم.”
نسخه‌ای از برگه‌های اعلام وضعیت این چهار زندانی عقیدتی اهل سنت کُرد در اختیار خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان قرار گرفته که می‌خوانید.
 
خبرگزاری ديدبان حقوق بشر کردستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال