‎درگیری در اوین؛ از تکذیب تا نگرانی‌ها

‎جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ -IranSOS- دیروز خبری در برخی رسانه‌ها مبنی بر درگیری شدید و خونین در بند ۳۵۰ زندان اوین (بند زندانیانی که اغلب به دلیل حوادث سال ۸۸ محکوم شده‌اند) منتشر شد. قانون‌آنلاین با این مقدمه نوشت: «اصل خبر منتشرشده به گونه‌ای بود که حیرت هر کسی را برمی‌انگیخت. بر اساس این خبر در جریان بازرسی از بند ۳۵۰، بین زندانیان و نیروهای نظامی و امنیتی مستقر در زندان درگیری شدیدی رخ داده که به واسطه آن تعداد زیادی از زندانیان مضروب و مجروح شده و عده‌ای از آنان به بیمارستان و سلول انفرادی منتقل شده‌اند.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، رئیس سازمان زندان‌ها درگیری در زندان اوین را تکذیب کرده و گفته صرفا یک بازرسی معمولی بوده است.
‎این در حالی است که خانواده این زندانیان ابراز نگرانی شدیدی از وضعیت عزیزان خود داشته و دارند. حتی برخی از آنان همچنان موضوع درگیری را با همان شدت تایید می‌کنند. این نگرانی وجود دارد که تجربه تلخی که در ماجرای مرحوم ستار بهشتی رخ داد، این بار هم تکرار شود زیرا در مورد ستار بهشتی هم در ابتدا همه چیز تکذیب شد اما در نهایت و پس از انتشار گسترده خبر در رسانه‌ها و پیگیری خانواده بهشتی، فرمانده نیروی انتظامی خبر درگذشت وی در بازداشتگاه را تایید کرد.
‎انتظار از رئیس سازمان زندان‌ها که در سال‌های گذشته منشاء خیر و تحول زیادی در نوع اداره زندان اوین بوده به عنوان یک مقام رسمی این است که ضمن بررسی دقیق موضوع، بدون لاپوشانی و مصلحت‌سنجی، اصل اتفاق رخ‌داده را به اطلاع افکار عمومی برساند که هم راه سوءاستفاده بدخواهان بسته شود و هم خانواده‌های این زندانیان را از نگرانی برهاند.
‎به هر حال بر اساس شرع و قانون، زندانی با هر نوع اتهام و محکومیت، از حقوق قانونی برخوردار بوده و نمی‌توان با زندانیان هر گونه رفتاری را داشت.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال