‎تجمع ۵۰۰۰ نفری برای بخشش یک اعدامی

‎یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ -IranSOS- تعداد زیادی از اهالی شهر «روانسر» در استان کرمانشاه با تجمع در مزار یک مقتول از خانواده او خواستند تا از خون قاتل فرزندشان بگذرند. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه شرق، در این تجمع که ظهر پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد، ده‌ها نفر از کسبه، بازاریان، اعضای شورای شهر، فعالان مدنی و شخصیت‌های مذهبی و فرهنگی شهر روانسر حضور داشتند.

آنان ابتدا بر سر مزار «امید مرادی» – مقتول – حاضر شدند.
‎این قتل ۱۲بهمن سال ۸۷ به‌ وقوع پیوست و در جریان آن جوانی به‌ نام عادل، دوست خود امید را از پای درآورد. عادل مغازه کبابی داشت و قتل در همین مکان اتفاق افتاد. روز حادثه امید با عادل تماس گرفت و از او کباب خواست. وقتی امید به کبابی رسید، دو دوست شروع به شوخی کردند که در همین حین عادل برای ترساندن دوستش چاقویی را که با آن مشغول خرد کردن گوشت بود به سمت امید گرفت که چاقو در قلب پسر جوان فرو رفت. امید بعد از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داد و پس از آن عادل بازداشت و به درخواست اولیای‌ دم به قصاص محکوم شد.
‎شورای شهر روانسر چندی قبل تصمیم گرفت برای جلب رضایت خانواده مقتول با آنان مذاکره کند؛ به همین دلیل از مردم برای تجمع بر سر مزار مقتول دعوت کرد. مردم پس از تجمع مقابل قبرستان، پیاده به مقابل منزل پدر امید رفتند تا با خانواده او صحبت کنند.

خانواده مقتول نیز از حضار درخواست کردند که هیاتی ۱۰ نفره به نمایندگی از حاضران این گردهمایی برای گفت‌وگو پیرامون این مساله، به منزلشان برود.
‎در این تجمع، دکتر منوچهری نماینده مردم اورامانات با تکرار درخواست مردم شهر از این خانواده به نمایندگی از مردم شهر روانسر از خانواده مقتول خواست که عادل را عفو کنند. منوچهری در این‌ باره گفت: «معتمدان و شورای شهر از مردم دعوت کردند که سر مزار امید مرادی حاضر شوند و فاتحه بخوانند و بعد هم جلوی خانه اولیای‌ دم حاضر شوند. من هم به احترام مردم، خانواده مقتول و به‌ دلیل دعوت عمومی که صورت گرفته بود در این مراسم شرکت کردم و ابتدا سر خاک حاضر شدیم و بعد به خانه اولیای‌ دم رفتیم و با آنان صحبت کردیم.»
‎خانواده مقتول به هیات نمایندگی مردم اعلام کرده‌اند که برای تصمیم‌گیری در خصوص بخشش قاتل فرزندشان، به زمان نیاز دارند.
‎برادر عادل در این‌باره گفت: «شب حادثه برادرم مغازه را تعطیل کرده بود که امید به او تلفن زد و کباب خواست. امید به برادرم گفت که من دوست و مشتری تو هستم و به‌ خاطر من مغازه را باز کن. امید به مغازه رفت و داشت گوشت خرد می‌کرد که عادل با او شوخی کرد.

برادرم دستش را برگرداند تا به او بگوید شوخی نکن که چاقو به امید خورد. چاقو خیلی تیز بود و وارد قلب امید شد وگرنه برادرم ضربه‌ای نزد.

او بعد از این حادثه بلافاصله امید را سوار ماشین کرد و به بیمارستان رساند. ساعت ۱۲:۳۰ شب وقتی داشتم مغازه خودم را تعطیل می‌کردم عادل آنجا آمد و از پشت یخچال مغازه‌ام چاقو برداشت تا رگ دستش را بزند. من نمی‌دانستم ماجرا چیست. خواستم جلویش را بگیرم اما چاقو را نمی‌داد.

در این کشمکش به دست خودم هم چاقو خورد و زخمی شدم. به‌ سختی عادل را به خانه بردم. او در راه به من گفت که امید فوت کرده است.

او دوباره در خانه خواست خودکشی کند که به او گفتیم این راه درستی نیست اما او جواب داد من تحمل ندارم. بالاخره برادرم خودش به پاسگاه رفت و تسلیم شد و از آن به‌ بعد در زندان است.»
‎وی ادامه داد: «در این چندسال برای جلب رضایت اولیای‌ دم خیلی تلاش کردیم اما فایده‌ای نداشته است، تا اینکه شهریار ویسی رئیس شورای شهر روانسر، هماهنگ کرد و ریش‌سفیدان شهر خودمان و اورامانات و مردم را دعوت کرد و در مزار امید مراسمی برگزار کردند. در آنجا مردم قرآن و دعا خواندند و به سمت پدر مقتول حرکت کردند. جمعیتی حدود ۵۰۰۰ نفر جمع شده بود.

مردم به پدر امید گفتند تا وقتی عادل را نبخشی ما نمی‌رویم. پدر امید هم در را باز کرد و از ریش‌سفیدان دعوت کرد که داخل خانه بروند.

آنان حدود دو ساعت با هم حرف زدند و در نهایت پدر مقتول گفت اجازه بدهید با اعضای خانواده مشورت کنم و طی چند روز آینده نتیجه را اعلام می‌کنم.»
‎بر اساس این گزارش، قاتل در حال حاضر در زندان «دیزل‌آباد» شهر کرمانشاه به‌ سر می‌برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال