‎تجمع کارگران فولاد زاگرس در مقابل اداره کار سنندج

سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۰۷-۰۸-IranSOS- صبح امروز حدود ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت ذوب آهن فولاد زاگرس با تجمع در مقابل اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان کردستان نسبت به وجود ابهاماتی در آگهی مربوط به انحلال رسمی این کارخانه و بلاتکلیفی ۲۷۴ کارگر واکنش نشان دادند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران کارخاه فولاد زاگرس در تشریح جزئیات تجمع امروزبه خبرنگار ایلنا گفت: برای چندمین باراست که کارگران کارخانه فولاد زاگرس در اعتراض به انحلال غیر قانونی کارخانه دست به تجمع زده‌اند.
‎وی بابیان اینکه تجمع کنندگان از قروه راهی سنندج شده‌اند، گفت: اما متاسفانه بعد از تجمعات صورت گرفته نه مسئولان دولتی و نه مالکان کارخانه هیچ عکس العملی برای پاسخ دادن به اعتراض کارگران نشان نمی‌دهند.
‎او گفت: در آگهی انحلال کارخانه که در روز نامه رسمی منتشر شده است این شرکت به عنوان سهامی خاص معرفی شده است این در حالیست که این شرکت از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۲ به عنوان یک شرکت سهامی عام مشغول به فعالیت بوده است.
‎وی در عین حال یادآور شد: از آنجا که در آگهی انحلال از کارخانه فولاد زاگرس به اشتباه به عنوان یک واحد صنعتی سهامی خاص نامبرده شده است، ضروری است تا طبق قانون این اشتباه از طریق انتشار مجدد آگهی رسمی درست تصحیح شود و تا آن زمان باید طبق ماده ۲۱۰ قانون تجارت مطالبات کارگران پرداخت شود.
‎به گفته وی، بر اساس مصوبه دولت درصد قابل توجه‌ای از سهام این کارخانه بابت بدهی دولت به صندوق بازنشستگی کشوری بازپرداخت شده است.
‎این کارگر همچنین درخصوص وضعیت کارگران بیکار شده شرکت فولاد زاگرس گفت: از یک ماه قبل ازنوروز ۹۳ کارگران این واحد تولید بیکار بوده واز وضعیت بد معیشتی برخوردار هستند.
‎این کارگر ادامه داد: دستمزد کارگران تنها تا پایان سال ۹۲ پرداخت شده است در حالی که طبق قانون تجارت باید تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت یعنی زمان اعلام رسمی به کارگران دستمزد پرداخت شود.
‎این کارگر با بیان اینکه معوقات کارگران به تازگی پرداخت شده است ادامه داد: کارگران فولاد تا پایان سال ۹۲ هشت ماه دستمزد معوقه داشته‌اند که طلب آن‌ها از کارخانه با وساطت استانداری کردستان طی دو نوبت در اردیبهشت پرداخت شد.
‎به گفته این کارگر حاضر در تجمع هم اکنون جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگری کارخانه فولاد زاگری و آقای باغبانی، رئیس اداره کل کار استان در سنندج در محل ساختمان این اداره در حال برگزاری است وکارگران ی که خارج از ساختمان هستند منتظر دریافت اطلاعات جدید در خصوص مشکلاتشان هستند.
‎در ادامه پیگیری‌های خبرنگار ایلنا برای کسب اطلاع بیشتر در مورد وضعیت کارگران کارخانه فولاد زاگرس، مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سنندج اعلام کردند که در رابطه با رسیدگی به مشکلات این کارگران هم اکنون در این اداره جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران و مدیرکل اداره کار سنندج در حال برگزاری است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *