‎مدیرکل محیط زیست استان تهران: وجود نیترات در منابع زیرزمینی قطعی است

سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۰۹-IranSOS- مدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بالا بودن میزان نیترات در برخی آبهای زیر زمینی پایتخت قطعی است گفت: تفکیک آب شرب از آب غیر شرب مانند تمام کشورهای دنیا برای افزایش سلامت آب ضروری است. به گزارش هرانا، دکتر محمد هادی حیدرزاده در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: از اینکه میزان نیترات در برخی منابع آب زیرزمینی تهران بالا‌تر از استاندارد است هیچ شکی نیست و این موضوع بار‌ها از سوی دستگاه‌های مختلف اعلام شده است.

به گفته وی اما به هر حال متولی بحث سلامت آب وزارت بهداشت است و زمانی که وزیر بهداشت اعلام می‌کند که آب شرب تهران آلوده نیست حتما دلایل کافی برای آن دارد.
‎وی با بیان اینکه محیط زیست متولی تعیین قابل شرب بودن یا غیر قابل شرب بودن آب نیست تاکید کرد: اما به هر حال آب‌های زیر زمینی تهران به علت اینکه سیستم تصفیه فاضلاب و اگو در پایتخت کامل نیست حتما در برخی مناطق آلوده است.
‎حیدرزاده اظهار داشت: بین کمیت آب و افزایش کدورت و غلظت آلاینده‌های آب ارتباط وجود دارد و زمانی که آب پشت سد‌ها کاهش می‌یابد قطعا میزان آلاینده‌ها افزایش خواهد داشت.
‎مدیر کل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: به عنوان مثال در حال حاضر بر اثر بارش‌های اخیر میزان BOD و COD آب نسبت به مرداد ماه بسیار بهتر شده است بنابراین کم شدن آب پشت سد‌ها در افزایش آلودگی آب نقش دارد.
‎وی افزود: در ماه‌های گذشته که ذخیره پشت آب سد‌ها در تهران از میزان استاندارد بسیار پایین‌تر بود حتما میزان غلظت آلاینده‌ها افزایش داشته اما اینکه آیا تصفیه خانه‌ها می‌تواند این آلاینده‌ها را از آب شرب بزدایند یا نه بحث دیگری است که به عهده وزارت بهداشت است.
‎مدیر کل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه نیترات موجود در آب‌های زیر زمینی در برخی مناطق تهران نیز قطعا وارد سیستم تصفیه می‌شود اظهار داشت: در خصوص اینکه تصفیه خانه‌ها قادر است میزان نیترات را در آب شرب کاهش دهند یا نه محیط زیست نباید نظر دهد بلکه وظیفه وزارت بهداشت است.
‎حیدرزاده یادآور شد: اما آنچه مسلم است بایستی به سمت تفکیک آب شرب و غیر شرب مانند تمام دنیا برویم و نباید انتظار داشته باشیم آب لوله همیشه کیفیت شرب داشته باشد چراکه در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد اما برای این تفکیک نیز در حال حاضر عزمی در این زمینه در هیچ یک از نهادهای کشور دیده نمی‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال