فدراسیون حقوق بشر: بزرگداشت کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان CEDAW در ۳۵امین سالگشت تصویب آن

سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۱۶-IranSOS- به مناسبت سی و پنجمین سالگشت تصویب کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان (CEDAW)، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۴ (۲۷ آذر ۱۳۹۳) شماری از امکانات خلاق که دانشجویان دانشکده هنرهای تزیینی پاریس طراحی کرده اند در اختیار عموم قرار می دهد. این عهدنامه جهانی که در دستاوردهای عظیم در زمینه حقوق زنان نقش داشته، امروز مثل همیشه مطرح است.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «در این دوران بحرانی برای حقوق زنان، فدراسیون بر تعهد قاطع خود را برای مبارزه با سکیسم و زن ستیزی دوباره تاکید می کند. در بسیاری از کشورها، خطر واقعی پسرفت در زمینه حقوق زنان وجود دارد. هنوز باید در مبارزه های زیادی پیروز شد و ترویج و انتشار کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان هیچگاه به میزان امروز مهم نبوده است.»
کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان مرجع جهانی حمایت از حقوق زنان است. این کنوانسیون در سال ۱۹۷۹ در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد و اکثریت بزرگی از کشورهای جهان آن را به تصویب رسانده اند. بر اساس مقررات آن، مدافعان حقوق زنان پیشرفت های بزرگی در کشورهایشان به دست آورده اند: الغای قوانین تبعیض آمیز، افزایش نمایندگی زنان در نهادهای سیاسی، تصویب سن حداقل قانونی برای ازدواج، دسترسی به وسایل پیشگیری از بارداری، ممنوعیت ختنه زنان…
به منظور بزرگداشت سی و پنجمین سالگشت تصویب CEDAW، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر پوستر، متن مصور کنوانسیون و شماری کارت پستال منتشر می کند. [۱]
خدیجه شریف، هماهنگ کننده گروه اقدام حقوق زنان فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، نیز گفت: «از این که این امکانات را در اختیار تمام زنان و مردان جهان که علیه تبعیض و به خاطر برابری جنسیتی مبارزه می کنند خوشحالیم. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به فعالیت خستگی ناپذیر در کنار سازمان های غیردولتی کشورها برای تصویب بدون شرط CEDAW ـ و پروتکل آن ـ و اجرای کامل آن در عمل و قانون ادامه خواهد داد.»
[۱] پوستر: https://www.fidh.org/IMG/pdf/affiche_anglais.pdf
متن مصور کنوانسیون: https://www.fidh.org/IMG/pdf/fidh-anglais-ok.pdf
کارت های پستال: https://www.fidh.org/IMG/pdf/bat_cartes_postales_anglaise.pdf
———————–
متن فرانسوی: https://www.fidh.org/16652
متن انگلیسی: https://www.fidh.org/16654
متن عربی: https://www.fidh.org/16655
متن روسی: https://www.fidh.org/16656
متن اسپانیایی: https://www.fidh.org/16659

——————————————-
League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) – FIDH member
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
LDDHI
‎عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
‎فیس بوک
http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org
‎یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCLy2KJACyt0kXaOm53OXtEw
 
‎صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

‎صفحه فارسی فدراسیون

FIDH’s Iran page : http://www.fidh.org/en/asia/iran/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال