‎مخدرهای صنعتی عامل ۲۵ درصد قتل‌ها

دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۱-۲۶-IranSOS- قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه موادمخدر صنعتی ۲۵ درصد از قتل‌ها را به خود اختصاص داده است، گفت: در این ۱۰ ماهه ۱۷۰۰ کیلو شیشه توسط نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات کشف شده و همچنین ۲۳۰ کارگاه شیشه منهدم شده است. به گزارش (ایسنا)، دکتر علیرضا جزینی در نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی خوابگاه‌ها با اشاره به قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: در قانون آمده اگر معتادی کارت گواهی درمان داشته و در مرحله ترک باشد او را بیمار می‌نامیم ولی در صورت نداشتن کارت مجرم نامیده می‌شود که این مجرمان باید توسط نیروی انتظامی جمع‌آوری و با اذن قاضی تحویل کمپ‌ها شوند.

وی با اشاره به “تشکیل جلسه بهبودیافتگان” در دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: در این جلسه یک‌هزار معتادبهبود یافته حضور داشتند ولی متاسفانه تنها ۵۶۰ نفر از خانواده آنها برای تحویل بهبودیافتگان آمدند.

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از این افراد را در سطح کشور داریم که باید مکان امنی برایشان فراهم شوداظهار کرد: شهرداری متعهد شده است که ۶۸۰۰ مرکز تحت عنوان مراکز اقامتی بلندمدت برای نگهداری معتادان اختصاص دهد.

‎وی همچنین با اشاره به اقدامات ستاد متبوعش برای اشتغال به کار معتادان بهبودیافته خاطرنشان کرد: ما با صاحبان مشاغل رایزنی کرده‌ایم که ۱۴ سازمان اعلام همکاری کرده‌اند تا ۶۲۲ نفر از معتادان را به کار گیریم. این اقدام موجب می‌شود این افراد اعتیاد را ترک کرده و وارد جامعه شوند.

‎۲۰ درصد از معتادان به جامعه برمی‌گردند

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین با بیان اینکه ۲۰ درصد از معتادان به جامعه برمی‌گردند توضیح داد: همواره باید بحث اشتغال معتادان در دستور کار باشد. در هر مرکز درمانی، فضایی برای حرفه‌آموزی در نظر گرفته شده و سازمان فنی و حرفه‌ای تعهد کرده است که به ۳۰ هزار نفر آموزش همراه با گواهینامه بدهد.

‎انهدام ۲۳۰ کارگاه شیشه از اول امسال/مواد مخدر صنعتی عامل ۲۵ درصد قتل‌ها

‎وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه موادمخدر صنعتی ۲۵ درصد از قتل‌ها را به خود اختصاص داده است، گفت: در این ۱۰ ماهه ۱۷۰۰ کیلو شیشه توسط نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات کشف شده و همچنین ۲۳۰ کارگاه شیشه منهدم شده است.

‎جزینی با ابراز تاسف از مصرف رو به تزاید موادمخدر صنعتی، ادامه داد: سه تا چهار سال پیش مصرف موادمخدر سه درصد بوده است که امروزه به ۲۶ درصد افزایش یافته است.

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر درباره مصرف شیشه توضیح داد: ۶۰ تا ۷۰ درصد معتادان کمپ‌ها شیشه مصرف می‌کنند و همچنین ۲۶ درصد مصرف‌کنندگان از شیشه استفاده می‌کنند.

‎جزینی با اشاره به کشف ۵۲۰ تن تریاک ادامه داد: سازمان ملل اعلام کرده است که ۸۵ درصد موادمخدر مکشوفه در حوزه تریاک را ایران کشف می‌کند که این امر ۳۷۵۶ شهید و ۱۲ هزار جانباز را در پی داشته است.در این ۱۰ ماه ۱۱ نفر از همکاران نیروی انتظامی برای کشف موادمخدر شهید شده‌اند.

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر سپس با اشاره به مناطق آلوده در تهران بیان کرد: در تهران ۴۰ منطقه آلوده داریم که معتادان و برخی توزیع‌کنندگان در آنجا حضور دارند.

‎برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه‌ها کم است

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با ابراز تاسف از اینکه برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه‌ها کم است، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش نیز در این حوزه خوب عمل نکرده است، چنانچه ۶۷ درصد مصرف‌کنندگان دانشجو در پرسشنامه‌ای اعلام کردند که ما از مدرسه مخصوصا دوره متوسطه به بعد تجربه موادمخدر را پیدا کردیم.

‎جزینی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای دانشگاه‌ها می‌تواند منطقه‌ای باشد، توضیح داد: در دانشگاه‌های شمال و جنوب تفاوت‌هایی وجود دارد که برنامه‌ریزی منطقه‌ای می‌تواند در این حوزه موثر باشد.

‎رشته مبارزه با موادمخدر در وزارت علوم تصویب شود

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به لزوم ایجاد کمیته راهبردی پیشگیری بیان کرد: این کمیته باید حوزه‌های مختلف در دانشگاه‌ها را رصد کند که در این حوزه دانشجو و دانشگاه ساز جداگانه نزنند.

‎جزینی تصریح کرد: آموزش مدیریت استرس و خشم ارتباط دانشجو و خانواده در برنامه از ضروریات کمیته است.

‎وی همچنین تاکید کرد: باید بتوانیم دو واحد درسی اجباری در حوزه پیشگیری از اعتیاد تاسیس کنیم. همچنان که رشته مبارزه با موادمخدر از سوی وزارت علوم تصویب شده است، ما نیز ۲۰۲ عنوان پژوهشی به دانشگاه‌ها دادیم که برای رساله دکترا و پایان‌نامه ارشد استفاده شوند.

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر سپس با بیان اینکه باید به دانشجویان در معرض خطر خدمات مشاوره داده شود، افزود: برخی دانشجویان به خدمات مشاوره‌ای دسترسی ندارند و این نقطه ضعفی محسوب می‌شوند.

‎جزینی سپس با اشاره به لزوم نوآوری در حوزه پیشگیری از اعتیاد تشریح کرد: برخی از ایده‌ها کهنه است. باید ایده‌های نو را از دانشگاه بگیریم، مخصوصا کارشناسانی که در خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها فعالیت دارند، می‌توانند با دانشجویان و اساتید ارتباط بگیرند تا زودتر به این هدف نایل شویم.

‎قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در پایان تاکید کرد: باید سلامت‌نگری را جایگزین خطرنگری کنیم. یعنی به جای توجه به عوامل خطر به عوامل محافظ توجه کنیم. امکانات تفریحی مناسب، ارتباط با خانواده‌ها، نفوذ هنجارها و… جزو عوامل محافظ موجود است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *