‎اداره اطلاعات مهاباد اجرای حکم اعدام علی و حبیب افشاری را تایید کرد

شنبه  ۰۲ اسفند ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۲۱-IranSOS- اداره اطلاعات شهرستان مهاباد خبر اجرای حکم اعدام علی و حبیب افشاری و اعدام سه زندانی سیاسی دیگر را به خانواده افشاری اعلام کرده است. به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سامان نسیم (پژاک) به همراه یونس آقایات (آقایان از پیروان اهل حق «علوی»)، حبیب‌الله افشاری (کومله)، علی افشاری (کومله)، سیروان نژاوی (پژاک) و ابراهیم شاپوری (عیسی‌پور، پژاک) زندانیان محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، دو روز پیش به مکان نامعلومی منتقل شدند. با توجه به قطعی بودن احکام آنها، احتمال اجرای حکم اعدام این شش زندانی، از سوی منابع مختلف و برخی از فعالان حقوق بشری مطرح شد.

رشید افشاری، برادر علی و حبیب دو زندانی اعدام شده به کمپین گفت” که در پی پیگیری خانواده ام، اداره اطلاعات ضمن تایید اجرای حکم بردارانم، گفته اند که سه زندانی سیاسی دیگر هم همراه علی و حبیب اعدام شده اند. که هنوز معلوم نشده است که سه زندانی دیگر چه کسانی هستند.
‎این عضو خانواده افشاری افزود: اداره‌ی اطلاعات هنوز حاضر به‌ تحویل جنازه‌ برادرانم نیست به‌ خانواده‌ام را تهدید کرده‌ که‌ نباید اعلامیه‌ ترحیم را در سطح شهر انتشار دهند، اما خانواده‌ ام بدون توجه‌ به‌ این تهدیدات اقدام به‌ برگزاری مراسم ختم نموده‌اند.
‎ماموران اطلاعات به خانواده افشاری گفته‌اند: «بدون ایجاد سرو صدا و حاشیه مراسم سوگواری را برگزار کنید.»
‎هنوز از محل و زمان دقیق اجرای حکم، خبری منتشر نشده است. این در حالی است که برخی از منابع گفته‌اند که این حکم در اداره اطلاعات ارومیه اجرا شده است.
‎هنوز پیکر این دو برادر اعدام ‌شده، به خانواده‌های آنها تحویل داده نشده است.
‎اطلاعات کامل این دو زندانی اعدام شده در پی می‌آید.

‎علی و حبیب افشاری
‎علی افشاری متولد سال ۱٣۵۹، به همراه برادرش حبیبالله افشاری متولد ۱٣۶۷، اهل روستای گوگجلو حبیبله از توابع شهر مهاباد هستند که در اوایل سال ۱٣۹۰، توسط سپاه پاسداران و نیروهای وزارت اطلاعات در شهرهای بوکان و مهاباد بازداشت شدند.
‎آن‌ها پس از ۷۵ روز بازجویی‌های مداوم پس از تحمل شکنجه‌های جسمی و روانی در بازداشتگاهای اداره اطلاعات مهاباد و ارومیه، ابتدا به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده و سپس در دی‌ماه ۱٣۹۰، از سوی دادگاه انقلاب مهاباد، به اتهام محاربه از طریق فعالیت تبلیغی و عضویت در کومله یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت، به اعدام محکوم شدند. حکمی که در شهریور‌ماه ۱٣۹۰، در شعبه ٣۲ دیوان عالی کشور تایید شد.
‎علی و حبیب افشاری، دو برادر زندانی محکوم به اعدام، حدود دو سال پس از صدور حکم اعدام، در ۲۷ فروردین‌ماه ۱٣۹٣، طی نامه‌هایی به ریاست دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد، خواهان بررسی مجدد پرونده خود شدند؛ اما شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور، مجددا حکم اعدام آن‌ها تایید و روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، از سوی دایره اجرای احکام زندان ارومیه، به صورت رسمی به آن‌ها ابلاغ شد.
‎هنوز از سرنوشت قطعی سامان نسیم (پژاک)، سیروان نژاوی (پژاک)، یونس آقایات (آقایان از پیروان اهل حق «علوی») و ابراهیم شاپوری (عیسی‌پور، پژاک) خبری قطعی از جانب حکومت در دست نیست. و اخبار ضد و نقیضی به نقل از این خانواده و خانواده‌های دیگر در گفتگو با رسانه‌ها و برخی از فعالان حقوق بشری و روزنامه‌نگاران مستقل منتشر می‌شود و همین امر احتمال بازی رسانه‌ای و نقش مشکوک و احتمالی وزرات اطلاعات را در این باره بالا برده است.

‎شنبه – ۲ اسفند – ۱۳۹۳ ۲۱ – ۰۲ – ۲۰۱۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *