‎وزیر کشور: نباید اجازه دهیم پول‌های کثیف وارد سیاست شود

شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۲۱-IranSOS- وجود ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران، پاک بودن ۹۸٫۵ درصدی مردم ایران، گردش مالی شگفت‌انگیز مواد مخدر در کشور، قول شهرداری برای ساماندهی معتادان و… از مهم‌ترین مسائل مطرح شده از سوی وزیر کشور در همایش روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر بود.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در گردهمایی روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور که صبح امروز شنبه در ستاد مرکزی نیروی انتظامی برگزار شد، با تاکید بر اینکه همگان باید با هر امکان و وسیله‌ای که در اختیار دارند، در راستای تامین امنیت اقدام کنند، خاطرنشان کرد: امنیت ازاساسی‌ترین مباحثی است که جامعه با آن روبه‌روست و هرچه به پیش می‌رویم سرعت تحولات باعث می‌شود تا شرایط تامین امنیت نیز پیچیده شود.

‎وی با بیان اینکه تامین امنیت باید در اولویت قرار بگیرد اظهار کرد: تمام دولتها و حکومت‌ها در سراسر جهان نیز به دنبال ایجاد رفاه و امنیت برای مردم‌شان هستند. ما نیز در حکومت اسلامی وظیفه‌ای دوچندان برعهده داریم و باید برای تحقق دستورات دینی والهی که یکی ازمهم‌ترین آن‌ها نیز تامین امنیت مردم است اقدام کرده و آن را جزو وظایف خود قرار دهیم.

‎رحمانی فضلی با بیان اینکه امنیت دارای بخش‌های مختلفی است، گفت: یکی از بخش‌های آن تامین امنیت اجتماعی است. امنیت اجتماعی از بخش‌های مهمی است چرا که در جامعه‌ای که مردم روزانه در حال رفت و آمد در آن هستند وجود دارد.

‎رحمانی فضلی با اشاره به ارتباط میان آرامش روحی و آرامش اجتماعی خاطرنشان کرد: بین این دو ارتباط مستقیمی وجود دارد و هرچقدر امنیت در منظر اجتماعی دچار اخلال شود ضریب ناامنی نیز در جامعه بیشتر خواهد شد.

‎وزیر کشور با اشاره به آمار اعلام شده از سوی فرمانده ناجا مبنی بر اینکه بزرگ‌ترین دغدغه مردم اعتیاد و مواد مخدر است، اظهارکرد: ۴۰ تا ۴۶ درصد زندانیان ما به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان هستند.

‎وی ادامه داد: علاوه بر حوزه اجتماعی در حوزه اقتصادی نیز مواد مخدر خسارات زیادی به کشور وارد کرده است. همین باندی که چندی پیش از سوی عوامل پلیس در جنوب کشور منهدم شد. نمونه بارزی برای این موضوع است. سرکرده این باند تنها ۵ کلاس سواد داشت اما ظرف دو سال ۲ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است. حالا تصور کنید اگر این ۲ هزار میلیارد تومان در چرخه درست اقتصادی صرف می‌شد چه تاثیراتی بر اقتصاد کشور داشت.

‎به گفته وزیر کشور اگر در حوزه مصرف مواد مخدر تنها ۱۰ میلیارد تومان گردش مالی مواد مخدر را در نظر بگیریم و به همین مقدار نیز تصور کنیم که در حوزه ترانزیت مواد مخدر گردش مالی وجود داشته باشد می‌توان گفت معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان یعنی به اندازه دو سوم بودجه کل کشور در حوزه مواد مخدر گردش مالی وجود دارد.

‎وی با بیان اینکه ۴۵ درصد سرقت‌ها نیز ناشی از مصرف مواد مخدر است، خاطرنشان کرد: پول‌های کثیف حاصل از قاچاق مواد مخدر، باعث نابرابری و فقر در جامعه می‌شود.

‎مدت زمان نگهداری معتادان از سه ماه به ۶ ماه افزایش می‌یابد

‎به گفته رحمانی فضلی با دادستانی کشور نیز هماهنگی‌هایی انجام شده تا مدت زمان نگهداری معتادان از سه ماه به ۶ ماه افزایش یابد.

‎رحمانی فضلی همچنین از فرمانده نیروی انتظامی خواست تا معاونت اجتماعی ناجا را در حوزه مبارزه با مواد مخدر دخیل کند و گفت: همچنین ما از پلیس میخواهیم که ۵ استان جرم‌خیز کشور را با جغرافیایی که در حوزه مواد مخدر وجود دارد به ما معرفی کرده تا ما امکانات و بودجه‌مان را در این ۵ استان به منظور مبارزه با مواد مخدر صرف کنیم.

‎تهران دارای ۱۵ هزار معتاد متجاهر است

وزیر کشور با بیان اینکه در تهران ۱۵ هزار معتاد متجاهر داریم، خاطرنشان کرد: از پیشنهاد فرمانده ناجا برای استفاده از ظرفیت‌ پادگان‌ها تشکر می‌کنم. شهرداری تهران نیز به ما قول داده تا برای ۱۰ هزار نفر ظرفیت‌سازی کند و به اندازه ۵ هزار نفر نیز به ما فضا بدهد.

‎رحمانی فضلی با بیان اینکه ۹۸٫۵ درصد از مردم کشور پاکند خاطرنشان کرد: از این ۹۸٫۵ درصد می‌خواهیم که به ما در بحث مبارزه با مواد مخدر و فعالیت‌های اجتماعی مبارزه با آن کمک کنند.

‎وی با بیان اینکه از منظر قدرت نیز مبارزه با مواد مخدر حائز اهمیت است ،گفت: نباید اجازه دهیم این پول‌های کثیف وارد سیاست نیز بشود.

‎وزیر کشور همچنین با تاکید بر اینکه از نظر من مبارزه با عرضه مواد مخدر مهم‌تر از تقاضای آن است خاطرنشان کرد: زمانی که عرضه وجود داشته باشد، دسترسی نیز آسان شده و در نتیجه امکان استفاده از مواد مخدر و گرایش به آن نیز بالاتر می‌رود.

‎رحمانی فضلی در عین حال از رسانه‌ها انتقاد کرد و گفت: به نظرم عملکرد برخی از رسانه‌ها در برخورد با مواد مخدر مسئولانه نیست.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *