گفتگو با عبدالکریم لاهیجی درباره‌ی تقدیر دولت فرانسه از او  در آستانه سفر روحانی به پاریس‎

‏‎سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۱۱-۱۰-IranSOS- ایرج ادیب‌زاده (رادیو زمانه) ششم نوامبر ۲۰۱۵ روز مهمی برای روسای پیشین و کنونی فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر بود .در فاصله ده روز به سفر  حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی به پاریس، فرانسوا اولاند در کاخ الیزه نشان ملی «لژیون دونور» یا نشان ملی افتخار فرانسه را به عبدالکریم لاهیجی، رییس این فدراسیون و به صدیقی کبا و میشل بلوم روسای پیشین این نهاد اعطا کرد.

در این مراسم رییس جمهوری فرانسه با ستایش از شجاعت مدافعان حقوق بشری که جان خود را به خطر می‌اندازند، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر را نماینده آن‌ها دانست و گفت فرانسه باید در محافظت از مدافعان حقوق بشر در سطحی دیپلماتیک دخالت کند. از سوی دیگر در آستانه سفر ۱۶ نوامبر حسن روحانی به پایتخت فرانسه و دیدارش با فرانسوا اولاند در الیزه، تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران بازداشت شده‌اند و موج اعدام‌ها و سرکوب جامعه مدنی در ایران ادامه دارد.
پرسش‌‌هایی که رادیو زمانه با آقایان عبدالکریم لاهیجی رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و مرتضی کاظمیان روزنامه‌نگار در میان می‌گذارد از این قرارند:
    •    اهمیت سملبلیک تقدیر از فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شخصیت اصلی آن در درجه نخست خود شما چیست؟
    •    شما در دیدارهایتان با مقامات سیاسی از کشورهای مختلف در رابطه به ایران به آنها چه توصیه‌هایی می‌کنید، مخصوصا در دوره موسوم به پسابرجام؟
    •    در ایران تعدادی روزنامه‌نگار را دستگیر کرده‌اند. برآورد شما از وضعیت در ایران چیست؟ آیا دوره پسافرجام  مرحله ورود به درگیری‌های جناحی در انتخابات با سرکوب بیشتر آزادی‌های سیاسی و مدنی همراه خواهد بود؟
به این گفتگو در اینجا گوش فرا دهید: https://soundcloud.com/radiozamaneh/2gyqx5zqjeke
——————————————-
League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) – FIDH member
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)ـ

‎فیس بوک  http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
Youtube: https://www.youtube.com/c/LDDHIFIDH
 
‎صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

‎صفحه فارسی فدراسیون
 
FIDH’s Iran page: http://www.fidh.org/en/asia/iran/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *