همسر نازنین زاغری: همسرم از دیدن فرزندش محروم است برای همین موضوع را رسانه ای کردیم

سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۰۵-۱۰-IranSOS- نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانیایی – بریتانیایی که گفته میود فعالیت اصلی او در زمینه امور خیریه‌ است، در ایران بازداشت شده است. به گفته «ریچارد رتکلیف»، همسر نازنین زاغری، او از زمان بازداشت در سلول انفرادی به سر می برد و از دیدن خانواده، وکیل خانوادگی و دختر ۲۲ ماهه‌اش که در هنگام ورود به ایران با او بود، محروم است.

به گزارش هرانا به نقل از ایران وایر، نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نازنین زاغری رتکلیف ۳۷ ساله را ۱۵ فروردین در فرودگاه تهران بازداشت کردند. یک مقام ایرانی بدون این که خودش را معرفی کند، به والدین زاغری گفته علت دستگیری، «تهدید علیه امنیت ملی» بوده است.

نازنین زاغری به خانواده‌اش گفته که تحت فشار مجبور به اعتراف شده اما تاکنون جزییات اعترافات او منتشر نشده است.

به گفته «ریچارد رتکلیف»، همسر نازنین زاغری، او از زمان بازداشت در سلول انفرادی به سر می برد و از دیدن خانواده، وکیل خانوادگی و دختر ۲۲ ماهه‌اش که در هنگام ورود به ایران با او بود، محروم است.

ماموران، پاسپورت «گابریلا»، دختر خردسال زاغری که تابعیت بریتانیایی دارد را هم ضبط کرده‌اند. او اکنون پیش پدربزرگ و مادر بزرگش در تهران است.

ریچارد رتکلیف به «ایران‎وایر» می‌گوید: «نازنین چندین بار برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده و پیش از این هیچ مشکلی برایش پیش نیامده بود. او هیچ وقت از سفر به ایران نمی‌ترسید و خانواده‌اش هم در تهران مشکلی نداشتند. آن‌ها خانواده آرامی هستند.»

ریچارد رتکلیف می‌گوید همراه با وکیل نازنین و خانواده‌اش در حال تلاش هستند تا درباره علت دستگیری وی اطلاعات بیش تری به دست آورند: «اتهامی اعلام نشده، خیلی گیج کننده است. درک این موضوع خیلی سخت است. ما نمی‌دانیم چه کار باید بکنیم.»

ریچارد رتکلیف از زمان دستگیری نازنین زاغری با  وزارت امور خارجه بریتانیا (FCO) در تماس بوده است. او می‌گوید این دفتر خیلی به او کمک کرده و به او توصیه کرده اند این موضوع را رسانه‌ای نکند زیرا منجر به پیچیده‌تر شدن پرونده می‌شود: «ابتدا ما شوکه بودیم و نمی‌توانستیم باور کنیم اما وقتی دیدم نازنین در سلول انفرادی است و از دیدن بچه خودش محروم است، تصمیم گرفتم سکوت را بشکنم. سکوت کاری از پیش نبرد و تصمیم گرفتیم موضوع را رسانه‌ای کنیم.»

رتکلیف می‌گوید به طور مرتب با پدر همسرش صحبت می‌کند اما خیلی تصویر واضحی از آن چه رخ می‌دهد، ندارد چرا که پدر نازنین خیلی با احتیاط پای تلفن صحبت می‌کند.

رتکلیف که از همسر و دخترش دور است، می‌گوید گاهی دخترش را از طریق ویدیو چت می‌بیند: «وقتی سرم شلوغ است، کم تر فکر می‌کنم اما لحظه‌هایی است که خیلی سخت می‌گذرد.»

نازنین زاغری به عنوان مدیر پروژه برای «بنیاد تامسون رویترز» کار می‌کرد. بنیاد تامسون رویترز به توسعه رسانه در سراسر جهان کمک می‌کند. اگرچه یکی از پروژه‌های زاغری مرتبط با ایران بوده اما او در طی شش سال گذشته هیچ پروژه‌ای در زمینه ایران انجام نداده است.

ریچارد رتکلیف می‌گوید: «فکر نمی‌کنم من می‌توانم به ایران سفر کنم. من زمانی به ایران می‌روم که مطمئن باشم امن است.»

او با اندوه می‌گوید: «کاش بیش تر در مورد اتهاماتش می‌دانستیم و در مورد این که الان او چه طور است.»

نازنین زاغری بعد از بازداشت، به کرمان منتقل شده است. رتکلیف می‌گوید: «من نمی‌دانم چرا آن را به این شهر منتقل کرده‌اند. او حدود ۱۰ یا ۱۲ سال قبل در کرمان کار می‌کرد اما نمی‌دانم انتقال او به کرمان اتفاقی است یا نه. هم چنین نمی‌دانم پرونده او مجزا است یا مربوط به دستگیری‌های اخیر است.»

پیش از این هم برخی شهروندان ایرانی دو تابعیتی در تهران بازادشت شده بودند. «سیامک نمازی»، مدیر ایرانی‌-امریکایی دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک کمپانی نفتی «کرسنت» مهرماه سال ۹۴ در تهران بازداشت شد. پدر او را نیز که برای دیدن پسرش در زندان به ایران سفر کرده بود، دستگیر کردند. «باقر نمازی» ۸۰ ساله و دارای تابعیت دوگانه ایرانی-امریکایی از دسترسی به وکیل محروم بود.

«کمال فروغی»، یک ایرانی-بریتانیایی است که از سال ۲۰۱۱ در زندان «اوین» است. خانواده او بعد از چهار سال سکوت، با توجه به وخیم‌تر شدن شرایط سلامت این زندانی ۷۶ ساله، تصمیم به اطلاع رسانی درباره بازداشت او گرفتند.

«جیسون رضاییان» و «امیر حکمتی» دیگر شهروندان دو تابعیتی هستند که در ایران زندانی شدند. جیسون رضاییان ۱۸ ماه و حکمتی چهار سال به اتهام جاسوسی در زندان اوین بودند که سرانجام در دی ماه سال ۹۴ با زندانیان ایرانی در امریکا مبادله شدند. علاوه بر این دو، «سعید عابدینی» و «نصرت الله خسروی رودسری» هم با زندانیان امریکایی مورد تبادل قرار گرفتند.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. به عقیده برخی تحلیل گران، مقامات ایرانی از فرآیند بازداشت افراد با تابعیت دوگانه برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود استفاده می کنند.

مقام های ایرانی هنور درباره بازداشت نازنین زاغری توضیحی به رسانه ها نداده اند. به طور معمول، در این پرونده ها اطلاع رسانیِ رسمیِ اندکی انجام می شود و برخی رسانه های تندرو به طرح اتهام هایی چون «جاسوسی» و یا «تهدید علیه امنیت ملی» درباره افراد بازداشت شده می پردازند. گاهی این رسانه ها نیز درباره افراد بازداشت شده سکوت می کنند و پرونده افراد به طور کلی مبهم باقی می ماند. درباره نازنین زاغری تاکنون چنین رویه ای اعمال شده است.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال