بخشش و نجات از اعدام یک زندانی در یزد

چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵-۲۰۱۶-۱۲-۲۹-IranSOS- با بخشش و رضایت اولیای دم، یک زندانی متهم به قتل در مروست یزد از طناب دار رهایی یافت. به گزارش هرانا به نقل از رکنا، باتلاش اعضای شورای حل اختلاف و با گذشت اولیای دم در مروست، زندانی متهم به قتل که در آستانه اجرای حکم قصاص قرارگرفته بود از اعدام رهایی یافت.

معاون قضایی رئیس کل در امورشورای حل اختلاف استان یزد با بیان این خبر گفت: “پس از کشف یک جسد با دست و پای بسته در مقابل یک درمانگاه در شهر مروست، مراتب جهت شناسایی مقتول و دستگیری قاتل و یا قاتلین در دستور کار مسئولان قضایی ، امنیتی و انتظامی قرار گرفت”.

محمدرضا حداد افزود: “با تلاش گسترده مأموران و بررسی شواهد و ادله جرم و انجام تحقیقات میدانی، سرانجام قاتل دستگیر و پس از بازجویی فنی و حرفه ای لب به اعتراف گشود و به قتل اعتراف کرد”.

وی اظهار داشت: “مراحل اولیه تحقیق توسط رئیس دادگاه بخش مروست به نیابت از جانشین دادستان انجام و سپس پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان ارسال گردید و پس از رسیدگی و جمع بندی ادله جرم از جمله، اقاریر متهم و پس از استماع دفاعیات وکیل، رأی به قصاص نفس صادر شد”.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه طبق قانون، مرجع تجدید نظر احکام قصاص نفس، دیوانعالی کشور است، تصریح کرد: “دیوانعالی کشور پس از بررسی پرونده و روند رسیدگی از لحاظ شکلی و ماهوی، رأی دادگاه کیفری استان را تأیید و درحالیکه همه چیز برای اجرای حکم آماده بود با تلاش شورای حل اختلاف زندان مرکزی یزد، شورای حل اختلاف مروست و تعدادی از ریش سپیدان و معتمدین محلی ، رضایت شکات پرونده اخذ و این قاتل از اعدام رهایی یافت”.

وی ضمن بیان تأثیرعفو وگذشت درجامعه اسلامی گفت: “خانواده هایی که از قصاص جانی می گذرند رأفت اسلامی را در جامعه ترویج داده و قرب الهی را نصیب خود می کنند چرا که صلح و سازش یکی از آموزه های دینی و مذهبی است و مورد سفارش دین مبین اسلام است”.

معاون قضایی رئیس کل در امور شورای حل اختلاف یزد ابراز داشت: “سرانجام باگذشت اولیاء دم از قصاص محکوم علیه و اتخاذتصمیم خداپسندانه و قابل تحسین خانواده و اولیای دم مقتول شامل همسر، مادر و دو فرزند مقتول ازحق قانونی و شرعی خود در اجرای قصاص نفس،شادمانی و سایه پدرانه را به دو فرزند خردسال قاتل نادم، هدیه کردند”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال