پنجاه روز گذشت؛ آخرین وضعیت آتنا دائمی، زندانی در اعتصاب غذا

جمعه ۰۵ خرداد ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۰۵-۲۶-IranSOS- فاطمه (آتنا) دائمی، زندانی محبوس در بند نسوان (زنان) زندان اوین، در حالی پنجاهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذارد که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان خودداری می کنند. معده خانم دائمی قادر به نوشین و جذب آب نیست، ناخن ها کبود و زبان وی سیاه شده است، همچنین مو، ابرو و مژه های این زندانی به علت این اعتصاب در حال ریزش است. خانم دائمی پس از محکومیت خواهرانش به حبس تعلیقی با درخواست «اعلام و ابلاغ برائت آنان» و هم‌چنین «استرداد کفالت ضبط شده» از ۱۹ فروردین ماه اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی نموده است.

به گزارش هرانا، امروز جمعه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۶، فاطمه (آتنا) دائمی در حالی پنجاهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان خودداری می کنند. خانم دائمی در طول مدت اعتصاب بیش از ۱۴۴ کیلو کاهش وزن داشته و معده‌اش حتی در مقابل نوشیدن آب نیز واکنش دارد.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم دائمی در توصیف حال این زندانی به گزارشکر هرانا گفت “وضعیت آتنا همچنان مثل قبل و فشار او “۹ بر روی ۶ و ۵″ است، دیگر به او سرم نزدند، روش استفاده از شربت بی حسی برای جلوگیری از واکنش معده به آب، همچنان تنها راه کمتر کردن درد و نوشیدن آب برای آتنا است، آتنا دو لیوان در روز آب می خورد ولی تلاش دارد به دلیل عوارض جانبی، استفاده از داروی بی حسی که اساسا برای استفاده خارجی کاربرد دارد را کم کند، در حال حاضر کبودی ناخن ها بیشتر شده و همینطور سیاهی زبان، ریزش مو، ابرو و مژه هم در طول این مدت پدید آمده است”.

این منبع مطلع اظهار داشت: “با وجود اینکه وضعیت جسمی آتنا به شدت وخیم است رئیس یهداری زندان اوین آقای “عباس خانی” و دادیار ناظر بر زندان آقای “حاج مرادی” از انجام اقدامات لازم جهت اعزام به بیمارستان و بستری شدن ایشان ممانعت به عمل می آورند، پزشکان نیز به دستور رئیس بهداری هیچ واکنشی به شرایط وخیم پیش آمده نشان ندادند و تنها بعد از انتفال آتنا به بهداری به تزریق سرم به وی اکتفا نمودند. باوجود اینکه معاون زندان اوین آقای “محسنی” بارها قول مساعد جهت رسیدگی به شرایط را داده است اما با کارشکنی رئیس بهداری اوین و عدم مسولیت پذیری و کوتاهی دادستانی و مشخصا دادیار ناظر زندان آقای “حاج مرادی” از رسیدگی و پاسخگویی سر باز زده اند و تنها پاسخی که به خانواده آتنا داده شده است این بوده که جهت اعزام آتنا نیاز به تایید بهداری زندان است و بهداری نیز اعلام دارد که جهت اعزام نیاز به مجوز دادستانی داریم”.

لازم به ذکر است که خانم دائمی گفته است “اعتصاب را تا دادگاه ادامه میدهم و تا صدور حکم تبرئه دست از اعتصاب غذا برنخواهم کشید”. پیش تر شعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران، هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) را به سه ماه و یک روز حبس محکوم کرد. بر اساس این حکم، محکومیت انسیه و هانیه دائمی  به مدت یک سال تعلیق شده است.

دادگاه تجدید نظر وقت دادگاه دادرسی را فردا – روز شنبه – مشخص کرده است. هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) همراه با وکیل باید در دادگاه حضور پیدا کنند.

آتنا دائمی ۲۹ ساله، بیست‌ و‌ نهم مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده به نام‌های امید علی شناس، ئاسو رستمی و علی نوری مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.

سازمان عفوبین الملل روز گذشته با انتشار بیانیه ای گفت “وضعیت جسمانی مدافع حقوق زنان آتنا دائمی بسیار  وخیم شده است. او به دنبال اعتصاب غذا به شدت بیمار شده است و بدنش پس زدن آب را آغاز کرده است. علارغم هشدار پزشکان، مقامات همچنان از اعزام او به یمارستانی خارج از زندان برای بهرهگیری از خدمات درمانی مناسب خودداری میکنند. آتنا دائمی زندانی عقدیتی است.” این سازمان خواستار اقدام فوری و رسیدگی به وضعیت این زندانی شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *