ایران: تداوم آزار قضایی وکیل حقوق بشری خانم زینب طاهری درپی آزادی با قرار وثیقه

وکیل حقوق بشری خانم زینب طاهری
وکیل حقوق بشری خانم زینب طاهری

جمعه ۰۹ شهریور ۱۳۹۷-۲۰۱۸-۰۸-۳۱-IranSOS- برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه‌ای دریافت کرده و از شما درخواست می‌کند فوری در باره موضوع زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعاتتازه:

 برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) از آزادی وکیل حقوق بشری خانم زینب طاهری با قرار وثیقه مطلع شده

 • بنا بر اطلاعات دریافتی، خانم زینب طاهری در اواخر ماه ژوئیه ۲۰۱۸ (اوایل مرداد ماه) با قرار وثیقه آزاد شد. بنا بر گزارش‎ها دادسرای فرهنگ و رسانه در کیفرخواستی او را به «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام» متهم و پرونده‎ی او را به شعبه‎ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع کرده است. هنوز وقت رسیدگی به این پرونده تعیین نشده است.
 • خانم زینب طاهری روز ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ به طور خودسرانه دستگیر و سپس در انزوای کامل زندانی شد. دستگیری او در پی اعتراض و انتقاد از محاکمه‎ی ناعادلانه‎ی یکی از موکلان وی ـ درویشی که در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ اعدام شد ـ رخ داد (نگاه کنید به پیشینه‎ی موضوع در زیر).
 • برنامه‎ی نظارت از آزادی خانم زینب طاهری با قرار وثیقه استقبال می‎کند، اما از تداوم آزار قضایی علیه او به شدت نگران است و از دولت‎مردان ایران می‎خواهد به کلیه‎ی آزار‎ها، از جمله در سطح قضایی، علیه او و تمامی مدافعان حقوق بشر در کشور پایان دهند.
 • پیشینهیموضوع:
 • خانم زینب طاهری روز ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ به دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران احضار و بازداشت شد. دادستان تهران آقای جعفری دولت‌آبادی در روز ۲۹ خرداد در نشستی با مسئولان رسانه‌ها گفت که خانم زینب طاهری «اذهان عموم را تحریک کرده و ضد انقلاب را علیه دستگاه قضایی بسیج کرده است» و «رسانه‌های معاند از اظهارات او استفاده و گزارش‌هایی علیه دستگاه قضایی منتشر کرده‌اند».
 • خانم زینب طاهری در همان روز به زندان زنان در قرچک شهر ری در جنوب تهران منتقل و در انزوای کامل زندانی شد. بنا به گزارش‎ها، خانم طاهری طی بازداشت مورد رفتار خشونت آمیز قرار گرفت و سپس به بیمارستان منتقل شد. او همچنین در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زد.
 • خانم زینب طاهری یک روز پس از اعدام یکی از موکلان‌اش، درویشی به نام آقای محمد ثلاث، بازداشت شد. آقای ثلاث به راندن اتوبوسی متهم شده بود که روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ به مرگ سه مامور نیروهای امنیتی در نزدیکی خانه‌ی رهبر طریقت دراویش انجامید. خانم طاهری در مرحله‌ی نهایی وکالت او را به عهده گرفت و از دیوان عالی کشور درخواست اعاده‎ی دادرسی کرد. اما دیوان عالی کشور او را به جلسه‌ی دادرسی دعوت نکرد و به نظر می‌رسد توجهی به درخواست اعاده‎ی دادرسی نشان نداد. خانم طاهری در هفته‌ی آخر پیش از اعدام موکل خود گفت که آقای ثلاث زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده و اعتراض و انتقاد خود نسبت به رسیدگی ناعادلانه علیه موکل خود را اعلام کرد. از جمله، او در حساب توییتری خود گفت که قصد دارد کلیه‌ی مدارک بی‎گناهی محمد ثلاث را برای توجه افکار عمومی منتشر کند.
 • بنا به گزارش‎هایی که در وب سایت‎های خبری نزدیک به سازمان‎های امنیتی و اطلاعاتی منتشر شده، خانم طاهری گویا ـ به احتمال زیاد طی بازجویی‎های پیش از آزادی ـ گفته است که حساب توییتری به نام او جعلی است.
 • پیش از اعدام آقای ثلاث، خانم طاهری در نامه‌ای سرگشاده از رهبر ایران آیت الله خامنه‌ای درخواست مداخله در پرونده کرده بود.
 • جامعه‎ی بین‎المللی نیز نگرانی‎های خود را درباره‌ی روند رسیدگی قضایی منتهی به اعدام آقای ثلاث ابراز کرده بود. [۱]
 • اقدامهایدرخواستی:
 • با نوشتن نامه به دولت‎مردان ایران از آنها بخواهید:
   در هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم زینب طاهری و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر در ايران را تضمين کنند؛
   حق خانم طاهری به موازین دادرسی و محاکمه‌ی عادلانه را که در حقوق بین‌المللی تضمین شده تضمین کنند؛
   به هرگونه اقدام آزاردهنده، ازجمله در سطح قضايی، علیه خانم زینب طاهری و تمام مدافعان حقوق بشر دیگر در ايران پايان دهند و از امکان ادامه‌ی فعالیت بدون مانع آنها اطمینان حاصل کنند؛
   تحقیقات شفاف، غیرجانبدارانه، فوری و جامع درباره‌ی اظهارات مربوط به رفتار خشونت آمیز پیش‌گفته را در دست بگیرند و کلیه‌ی مسئولان آن را شناسایی، در دادگاهی مستقل محاکمه و بر اساس قانون مجازات کنند؛
   در هر شرایطی اعلاميه‌ی سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را که در تاريخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ (۱۸ آذر ۱۳۷۷) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه ماده‌های ۱ و ۲-۱۲ آن را؛
   تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مطابق با موازین بین‌المللی حقوق بشر و عهدنامه‌های بین‌المللی که ایران نیز مُتعاهِد آنهاست، در هر شرایطی رعایت خواهند شد.
 • نشانیها:
 •  رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سیدعلی خامنه‌ای: info_leader@leader.ir ؛
  توییتر: @khamenei_ir؛ فکس: ۲۰۳۰ ۴۴۱ ۲۱ ۰۰۹۸
   ریاست جمهوری، آقای حسن روحانی: فکس: ۵۴۸۱۱ ۶۴۴ ۲۱ ۰۰۹۸؛ media@rouhani.ir; 
  توییتر فارسی: @Rouhani_ir؛ توییتر انگلیسی: @HassanRouhani 
   ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: info@dadiran.ir ؛ info@bia-judiciary.ir & info@dadgostary-tehran.ir؛ فکس: ۶۵۶۷ ۳۳۱۱ ۲۱ ۹۸+/۶۶۷۱ ۸۷۹ ۲۱ ۹۸+
   وزیر امور خارجه، آقای محمد جواد ظریف: فکس: ۶۶۷۴۳۱۴۹-۲۱-۹۸+ matbuat@mfa.gov 
   دبیر ستاد حقوق بشر، آقای محمد جواد لاریجانی، info@humanrights-iran.ir 
   سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس؛ آقای جواد امین منصور، فکس: ۷۳۳۰۲۰۳ ۲۲ ۴۱+؛ 
  mission.iran@ties.itu.int
   سفیر ایران در بروکسل، بلژیک؛ آقای پیمان سعادت، فکس ۲۷۶۲۳۹۱۵ ۳۲+؛
  secreteriat@iranembassy.be
 • لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشور خودتان نیز نامه بنویسید.
  **********
  پاریس ـ ژنو، ۳۱ اوت ۲۰۱۸ (۹ شهریور ۱۳۹۷)
  لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
 • برنامهینظارتبرحمایتازمدافعانحقوقبشردرسال۱۹۹۷بهصورتبرنامهیمشترکفدراسیونبینالمللیجامعههایحقوقبشروسازمانجهانیمبارزهباشکنجهایجادشدهدفاینبرنامهمداخلهدرمواردسرکوبمدافعانحقوقبشر،جلوگیریازاینسرکوبوچارهجوییدربارهآناستسازمانجهانیمبارزهباشکنجهوفدراسیونبینالمللیجامعههایحقوقبشرهردوازاعضای ProtectDefenders.eu هستندکهسازوکارمدافعانحقوقبشردراتحادیهیاروپاستوجامعهیمدنیبینالمللیآنرابرپاکردهاست.
 • تماس با برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: 
  • E-mail: Appeals@fidh-omct.org
  • Tel and fax OMCT + 41 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29
  • Tel and fax FIDH + 33 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80
 • [۱] برای نمونه، نگاه کنید به: بیانیه‌ی سرویس خارجی اروپا درباره‌ی اعدام در ایران، ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸

·      

يادداشت

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال