مروری بر فاجعه آتش سوزی در مدارس ایران

چهارشنبه ۱۲ دیماه٬ ۱۳۹۷-۲۰۱۹-۰۱-۰۲-IranSOS- شمس الدین امانتی: آتش سوزی در مدرسه«اسوه حسنه»زاهدان و جان باختن چهار دانش آموز دختر این مدرسه در ۱۷ آذر ۱۳۹۷، متأسفانه نه اولین و نە آخرین سانحه دردناک از بی توجهی، بی کفایتی و ستمگری مسئولین آموزش و پرورش رژیم اسلامی، در قبال حفظ جان دانش آموزان نبوده و نخواهد بود.

این پروسه از بی توجهی و جان باختن تعدادی از دانش آموزان، سوختگی شدید و غیر قابل علاج تعداد دیگری از فرزندان خانواده هایی که والدین آنها روزانه در انتظار باز گشت فرزندان خود از مدرسه هستند، انگیزه ای شد تا مروری مختصر بر حوادث دردناک و غم انگیزی از زنده زنده سوختن دانش آموزان در آتش سوزی ناشی از بخاری و چراغ نفتی غیراستاندارد در کلاس درس را به اطلاع خوانندگان گرامی این مطلب برسانم.

آتش سوزی در مدرسه روستای«بیجارسر»در شهرستان شفت در ۱۸بهمن۱۳۷۶، کە براثر وزش باد و افتادن بخاری نفتی غیر استاندارد درکلاس درس رویداد ، منجر به سوختگی بالای ۶۰ درصدی معلم فداکار کلاس و سوختگی۱۱دانش آموز گردید. آتش سوزی در مدرسه روستای«سفیلان»لردگان در دی ماه ۱۳۸۳، بر اثر نقص فنی بخاری نفتی، منجر به سوختگی بالای ۴۰در صد ۱۳دانش آموز شد.
آتش سوزی در مدرسه«رحیمی درودزن»فارس در آذر ماه ۱۳۸۵، به دلیل نقص فنی بخاری نفتی، به سوختگی شدید ۸ دانش آموز منجر شد. آتش‌سوزی کلاس درس روستای«شین‌آباد»در روز ۱۵ آذر ۱۳۹۱، منجر به جان باختن ۲ دانش آموز و سوختگی شدید ۲۶ دانش آموز دیگر گردید.
روز سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷، چراغ نفتی مدرسه پیش دبستانی و دبستان دخترانه غیر دولتی«اسوه حسنه»زاهدان دچار آتش سوزی شد که متأسفانه منجر به جان باختن چهار کودک شد.
از قرار معلوم نقطه پایانی بر روند آتش سوزی ناشی از سیستم غیر علمی و غیر استاندارد بخاری و چراغ نفتی در مدارس دور از انتظار است. این درحالی است که به گفته رئیس سازمان نوسازی مدارس رژیم اسلامی «هنوز۴۰درصد مدارس کشور به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز نیستند و همچنان دولت و مجلس عزم جدی برای استاندارد سازی کلیه سیستم‌های گرمایشی مدارس و از سوی دیگر بازسازی و مقاوم سازی ۳۰درصد مدارس ناایمن کشور را ندارند.»
آن تعداد از دانش آموزان دختر که در مدارس سیستان و بلوچستان از حوادث گوناگون جان سالم بدر خواهند برد اکثرآ به دلیل فقر و هزینه سرسام آور شهریه و سایر امکانات ابتدایی تحصیلی مدارس و نبود دبیرستان در نزدیکی روستای محل سکونت خانواده خود برای همیشه درس و مدرسه را ترک خواهند کرد و به اردوی کودکان کار ملحق خواهند شد.

با توجه به موارد و نمونەهای فوق کە رسانەای شدەاند و تداوم این روند از سیاست بی تفاوتی مسئولین آموزش و پرورش رژیم اسلامی در قبال جان دانش آموزان ، طی۲۱سال گذشته منجر به جان باختن ۶ دانش آموز و سوختگی شدید یک معلم و ۵۸ دانش آموز شد، هنوز‌ ۸۳ هزار کلاس درس مدارس دولتی، با بخاری نفتی گرم می‌شود که متأسفانه با خطراتی مشابه با آنچه در مدرسه«اسوه حسنه»رخ داد، مواجه هستند. بنا به گزارش ایلنا، و بر طبق اظهارات بطحایی «با توجه به اعتباری که دولت و آموزش دارد تا حذف بخاری از مدارس تا هفت، هشت سال دیگر تغییر ممکن نیست.»؟! این هم از کارت قرمز نشان دادن وزیر در بار دولت«تدبیر و امید»به دانش آموزان و والدین آنها و مجوز شرعی به مدت ده سال به مدیران مدارس تا از بخاری نفتی در کلاس درس استفاده کنند تا جان کودکان مردم زحمتکش و تحت ستم را بە خطر بیندازند. «مرتضی عربی»که در این حادثه«صبا»دختر ۷ ساله خود را از دست داده به خبرنگار خبرگزاری ایسنا، گفت “یکی از همکلاسی‌های دخترم که از این حادثه زنده بیرون آمد برایم تعریف کرد و گفت چراغ نفتی روشن بود، در همان حال خانم معلم نفت آورد داخل چراغ بریزد اما به محض ریختن نفت چراغ گر گرفت و ترکید.” آتش سوزی دراین مدرسه، بطحایی وزیر آموزش و پرورش رژیم اسلامی را وادار کرد تا سه روز بعد از این رویداد به منظور«دلجویی»با خانواده این جانباختگان از محل حادثه دیدار کند که با اعتراض عموی خانوادە جانباحتگان این آتش سوزی مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عموی «یکتا میرشکار» در جریان دیدار با بطحایی در مراسم سومین روز جانباختن چهار کودک در حادثه آتش سوزی مدرسه ی«اسوه حسنه»اظهار داشت “حضور در منزل، دیدار و دلجویی شما به ما چه کمکی می‌کند؟ جناب آقای وزیر یک لحظه از شما می‌خواهم چشمانتان را ببندید و فرض کنید این اتفاق برای فرزند خودتان رخ داده است آیا این دل جویی‌ها برای شما که فرزندتان را از دست داده اید التیام می‌شود؟”

وی در ادامه گفت “از زمانی که وزیر آموزش و پرورش وارد زاهدان شده است همه در کوچه و خیابان بسیج شده اند، از ماشین ها خواسته شده بود که جابه جا شوند چراکه وزیر قرار است از این محل ها عبور کنند، فرق شما یا وزرای دیگر با یک بچه ۷ ساله چیست؟ آیا فقط به این دلیل فرق بین بچه هفت ساله با وزرا و نمایندگان مجلس است که او یک بچه است و جایگاه یک کودک را دارد؟”
در روز ۲۹ آذر۹۷، و در پی حادثه آتش سوزی در مدرسه‌»اسوه حسنه»و جان باختن چهار دانش آموز دختر، تعدادی از معلمان مبارز و آزادیخواه اصفهان در اعتراض به وضعیت نابسامان مدارس در مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کردند، معلمان متحد و معترض به وضع موجود در همدردی با خانواده جانباختگان چهار دانش آموز دختر در مدرسه«اسوه حسنه»، شعار می‌دادند «فریاد فریاد از این همه بیداد» ، «آتش به جان بچه‌ها، بودجه شده سهم شما.»

جواب صریح و اعتراض واقعی، عموی«یکتا میرشکار»یکی از جانباختگان حادثه مدرسه«اسوه حسنه»به بطحایی در دیدار با نامبرده و سایر خانواده های جانباختگان این حادثه دردناک در زاهدان و اعتراض معلمان اصفهان در جلو اداره آموزش و پرورش به نا بسامانی و فساد اداری در آموزش و پرورش رژیم اسلامی، از جمله حرکت های مردمی و حق طلبانە و با ارزشی هستند که همگام با مبارزات اخیر کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز به همبستگی و سنتی ارزشمند از تجمع اعتراضی به تمامیت رژیم جمهوری اسلامی تبدیل شدە، ارتقاء یافته و لازم است از آنها حمایت و تقویت شوند.
جنبش های اصیلی کە می توانند ستون اصلی نظام را به لرزە در آورند، در صورت گسترش و تودەای و سرتاسری شدن، رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی را به زبالە دان تاریخ بیندازند.
٣ دیماه ١٣٩٧

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *