نرگس محمدی و نازنین زاغری اعتصاب غذا می‌کنند

سه شنبه ۱۲ دیماه٬ ۱۳۹۷-۲۰۱۹-۰۱-۰۲-IranSOS- نازنین زاغری و نرگس محمدی، دو زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، با صدور اطلاعیه ای اعلام کردند که در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی شان در مرحله اول به مدت سه روز اعتصاب غذا می کنند.

به گزارش هرانا به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر، نازنین زاغری و نرگس محمدی طی نامه‌ای اعلام کردند که از روز ۲۴ دی‌ماه تا ۲۶ دی‌ماه به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

متن کامل این اطلاعیه در ادامه می‌آید:

“برخورداری از حق دسترسی به پزشک معالج و دارو و درمان از جمله حقوق مندرج و بدیهی در اعلامیه‌ها و آیین‌نامه‌های بین‌المللی و داخلی است که متاسفانه مدتهاست علی رغم در خواست‌های مکرر و مراجعات ما به مسئولان مربوطه، از آن محروم شده‌ایم.

آخرین مورد آن مراجعه چند ماه پیش ما به بهداری زندان اوین و معاینه توسط پزشک متخصص زندان به عنوان پزشک معتمد سازمان زندان‌ها بوده که ایشان طی دستور و گزارش کتبی، خواهان مراجعه اورژانسی ما به مراکز تحت درمان‌مان شده‌اند. اما مسئولان به دلایل نامعلوم مانع آن شده‌اند.

این در حالی است که پیشتر اعزام‌های پزشکی ما به این مراکز طی دوران حبس انجام می‌شده است. متاسفانه نه تنها اعزام‌های پزشکی و رسیدگی‌های اورژانسی انجام نمی‌شود، بلکه پیگیری‌های مستمر ما از داخل زندان، حتی امکان ملاقات با دادیار محترم ویژه زندانیان و پیگیری‌های لاینقطع وکلای ما خارج زندان به سرانجامی نرسیده و این امر به شدت مورد اعتراض، نگرانی و تردیدهای جدی ماست.

جای طرح این سوال جدی وجود دارد که دارویی که تحت مراقبت پزشکان معالج تا مدت‌ها پیش برای معالجه بیمار استفاده می‌شده و اکنون به دلیل عدم اعزام و تداوم آن، ناگهان قطع شده، تهدیدی جدی برای سلامت و حتی بقای ما نیست؟ چنین شیوه‌ای آیا مطابق قوانین و رفتار انسانی است؟

لذا در اعتراض به این شیوه غیرقانونی، غیرانسانی و غیرشرعی و برای اعلام خطر و نگرانی سلامت و جان‌مان علی رغم استفاده از داروهای روزانه از ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۷ لغایت ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا می‌زنیم و درخواست رسیدگی فوری داریم. اعلام می‌داریم در صورت عدم رسیدگی مسئولان و به خطر افتادن بیش از پیش سلامت‌مان دست به اعتراض‌های بعدی خواهیم زد که تبعات آن متوجه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

نازنین زاغری، نرگس محمدی/ زندان اوین/ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷″.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *