افزایش تعداد اعدام شدگان روز گذشته بیرجند به سه تن

چهارشنبه ۲۲ اسفند٬ ۱۳۹۷-۲۰۱۹-۰۳-۱۳-IranSOS- سحرگاه روز دوشنبه خبر اعدام دو زندانی در زندان بیرجند منتشر شده بود. با این حال فرمانده نیروی انتظامی استان خراسان جنوبی تعداد اعدام شدگان را ۳ نفر اعلام کرده است. اعدام شدگان متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر بودند، با این حال امروز این مقام انتظامی اتهام درگیری مسلحانه و قتل دو مامور را نیز به اتهام منتسبه که موجب اعدام آنها شده است افزود.

به گزارش هرانا، به نقل از رکنا، فرمانده نیروی انتظامی استان خراسان جنوبی، از اعدام سه تن در این استان در ارتباط با درگیری مسلحانه، قتل مامورین و اتهامات مربوط به مواد مخدر خبر داد.

روز گذشته خبری مبنی بر اعدام دو تن در زندان بیرجند با اتهامات مرتبط با مواد مخدر منتشر شده بود. با این حال روز جاری فرماندهی نیروی انتظامی علاوه بر اعلام افزایش تعداد اعدام شدگان، اتهامات سرقت مسلحانه و قتل دو مامور را نیز به اتهامات منتسبه علیه آنها افزوده است.

در این گزارش هویت زندانی اعدام شده سوم عنوان نشده است.

شجاع، مدعی شده است: “این افراد طی درگیری مسلحانه با مأموران نیروی انتظامی در استان خراسان جنوبی دستگیر شده بودند که از آن‌ها مقادیر زیادی سلاح و مهمات و مواد مخدر کشف شده بود”.

اسامی دو تن از این زندانیان که نسبت پدر و پسری با یکدیگر داشتند در گزارش روز گذشته “شیرمحمد نارویی، ۵۰ ساله و یونس نارویی، ۲۰ ساله” عنوان شده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یک ساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال