یک زندانی در زندان بابل اعدام شد

چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۴-۲۴-IranSOS- امروز چهارشنبه، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان بابل اعدام شد. به گزارش هرانا، به نقل از رکنا، سحرگاه امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۹۸، یک زندانی در زندان بابل اعدام شد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی الف.ق، ۲۶ ساله که از ۴ سال و نیم پیش به اتهام”قتل” در زندان بابل به سر می‌برد، احراز شده است.

این زندانی در مهرماه ۹۳ در پی یک درگیری، متهم به قتل فردی به نام مهدی فرج پور شده بود.

در این گزارش آمده است، طی ماه‌های گذشته تلاش‌هایی برای جمع‌آوری دیه و رضایت اولیای دم صورت گرفته بود و مرتضی پورعلی‌گنجی ملی‌پوش بابلی فوتبال ایران هم در این امر مشارکت کرده بود.

با وجود اقدامات صورت گرفته و تلاش‌های مددکاران و شورای صلح و سازش زندان بابل برای جلب رضایت اولیای دم، با عدم بخشش از سوی خانواده مقتول، حکم اعدام صبح امروز درحالی اجرا شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *