یک زندانی در زندان بندرعباس اعدام شد

سه شنبه ۱۱ تیر٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۷-۰۲-SOSIran- روز گذشته یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان بندر عباس اعدام شد. به گزارش هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز گذشته یکشنبه ۹ تیرماه ۱۳۹۸، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل عمد در طی یک نزاع دسته جمعی” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی بندرعباس اجرا شد.

هویت این زندانی، ” سهراب تاج مهر”، ۳۹ ساله، فرزند جمشید احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “آقای تاج مهر تا آخرین لحظه بر بی گناه بودن خودش تاکید می کرد و بارها گفته بود که این مسئله در یک دعوای دسته جمعی اتفاق افتاده که شش نفر در آن شرکت داشتند. در میان این شش نفر تنها تاج مهر بازداشت شده بود و او می‌گفت کسی که یاسر را به قتل رسانده الان یونان است، اما خانواده مقتول من را می شناسند چون دوست یاسر بودم و از ۵ سال قبل از قتلش اختلاف شخصی داشتیم”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه های داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *