احراز هویت ۹ زندانی اعدام شده در زندان رجایی شهر کرج و زندان همدان

سه شنبه ۱۱ تیر٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۷-۰۲-SOSIran-  در زندان رجایی شهر کرج و همینطور زندان همدان دست کم ۹ اعدام در یکسال گذشته صورت گرفته که تاکنون از دید نهادهای مدنی و افکار عمومی پنهان مانده است، مشخصات و جزییات این اعدام ها توسط هرانا احراز شده و در ادامه می آید. لازم به یادآوری است حدود ۷۰ درصد اعدام ها در ایران توسط نهادهای مسئول اطلاع رسانی نمی شوند.

به گزارش هرانا، اسامی ۸ تن دیگر از اعدام شدگان سال ۹۶ و ۹۷ در زندان رجایی شهر کرج احراز شد.

هرانا هویت تعدادی از اعدام شدگان سال های ۹۶ و ۹۷ را که حکم آنها در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمده است به شرح پیش رو احراز کرده است. اعدام این افراد به اتهام “قتل” و “تجاوز به عنف” صورت گرفته است:

۱- جواد مرادی، اتهام: قتل، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۲- سید سعید موسوی، اتهام: قتل، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۳- رضا فیض، اتهام: تجاوز به عنف، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۴-مهدی رضایی، اتهام تجاوز: به عنف، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۵- فرشاد حسینی، اتهام تجاوز: به عنف، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۶- محسن آقامحمدپور، اتهام: قتل، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۷- سعید صالحی، اتهام: فتل، سال اجرای حکم: ۱۳۹۷

۸- وحید فدایی، اتهام: قتل، سال اجرای حکم: ۱۳۹۶

همچنین یک زندانی دیگر به نام بهزاد صفایی کمرآبادی، متولد سال ۱۳۷۲ در سال ۹۶ به اتهام قتل در زندان همدان اعدام شده است. وی در سال ۹۴ و در زمان خدمت نطام وظیفه در روستای خرم‌آباد ملایر به اتهام قتل یک افسر به اعدام محکوم شده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *