ادامه تلاش برای پلمب مرکز نگهداری سالمندان بهایی در گلشهر کرج

چهارشنبه ۱۲ تیر٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۷-۰۴-IranSOS-  در ادامه تلاش اداره اماکن کرج، جهت ممانعت از فعالیت و پلمب یک مرکز نگهداری سالمندان در کرج که متعلق به بهاییان است روز جاری کارکنان سازمان بهزیستی این شهر سعی در انتقال سالمندان به مراکز بهزیستی دیگر و پلمب محل داشتند. گفته می شود علیرغم اینکه مسئولین سازمان بهزیستی حکم دادستانی کرج را به همراه داشتند به دلیل مقاومت سالمندان بهایی که در این محل نگهداری می شوند موفق به انجام این دستور نشدند.

به گزارش هرانا، امروز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۹۸، تلاش برای پلمب یک مرکز نگهداری سالمندان بهایی در گلشهر کرج ادامه داشت.

پس از تلاش روز پنجشنبه مامورین اداره اماکن کرج برای پلمب این محل، روز جاری نیز کارمندان اداره بهزیستی با در دست داشتن حکم دادستانی این شهر در محل حضور یافته و سعی در انتقال سالمندان بهایی به مراکز دیگر این سازمان داشتند.

به گفته یک منبع مطلع، تلاش این سازمان نیز به دلیل مقاومت سالمندان این مرکز تاکنون بی نتیجه مانده است.

گفته می شود بسیاری از این سالمندان سالخورده و بیمار کسانی هستند که فرزندانشان به دلیل بهایی بودن از تحصیل و گاها فعالیت شغلی محروم شده و مجبور به مهاجرت به کشورهای دیگر شده‌اند و پدران و مادران خود را جهت نگهداری به این مرکز که پیش از این مجوز سازمان بهزیستی را نیز داشته است سپرده‌اند و مخالف انتقال عزیزان خود به مراکز دیگر هستند.

لازم به ذکر است روز پنجشنبه ۶ تیرماه ۹۸، مامورین اداره اماکن کرج با حضور در مرکز نگهداری سالمندان در گلشهر کرج که متعلق به بهاییان است سعی در پلمب این محل داشتند.

گفته می شود این محل که بیست سال گذشته را با کسب مجوز و تاییدیه رسمی از اداره بهزیستی جهت نگهداری از سالمندان بهایی ناتوان و معلول در حال کار بوده است، در سالهای اخیر به دلیل بهایی بودن مسئولین آن از تمدید مجوز فعالیت آن خودداری شده است. سال گذشته مسئول بهائی این مرکز که دارای گواهینامه عالی پرستاری پیش از انقلاب ۵۷ در ایران نیز بوده است به دلیل عدم تمدید مجوز این مرکز، یک پزشک مسلمان را جهت اخذ مجوز معرفی نمودند که مسئولین کرج وی را نیز از اخذ مجوز و همکاری با این مرکز منع نمودند.

روز پنجشنبه یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “در یکسال گذشته برای چندمین بار مامورین اداره اماکن سعی بر پلمپ این واحد داشتند و تلاش اخیر آنها نسبت به پلمپ بسیار جدی تر از سابق بوده است؛ به شکلی که سعی داشتند سالمندان بهائی ناتوان و معلول را از ساختمان خارج کرده و در خیابان رها کنند تا بر اساس حکم دادستانی کرج این محل را پلمپ کنند. نهایتا به دلیل عدم خروج سالمندان ناتوان و پرسنل از پلمب این مرکز موقتا خودداری کردند”.

در پی این اقدام گیتی چرخی زرین (خلص) شهروند بهایی و مدیر این مجموعه نیز به دادستانی استان البرز احضارشد.

به گفته این منبع مطلع، فردی که خود را نماینده مجلس معرفی کرده در یکسال گذشته با حضور در این مجموعه و نهادهای دولتی کرج بشدت پیگیر پلمپ خانه سالمندان متعلق به بهائیان بوده است.

ممانعت از فعالیت اقتصادی بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که طبق ماده ۷۷ منشور حقوق شهروندی “حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض و با رعایت قانون، شغلی را که به آن تمایل دارند انتخاب نمایند و به آن اشتغال داشته باشند. هیچ‌کس نمی‌تواند به دلایل قومیتی، مذهبی، جنسیتی و یا اختلاف‌نظر در گرایش‌های سیاسی و یا اجتماعی این حق را از شهروندان سلب کند”.

پلمب اماکن کسب بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال ۹۷ در گفتگو با رسانه ها گفت که “راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را از طریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال