دستکم ۴ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

چهارشنبه ۱۰ مهر٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۱۰-۰۲-SOS Iran- دستکم ۴ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات “قتل” و “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این زندانیان به همراه تعدادی دیگر طی روزهای اخیر جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش هرانا، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۰ مهرماه ۱۳۹۸، حکم اعدام دستکم ۴ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هویت این چهار زندانی “حسین روشن، از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۴، محمدرضا قنبری از اندرزگاه ۱۰سالن ۳۱، حمید شیخی از اندرزگاه ۱سالن ۲ و محسن کونانی از اندرزگاه ۱سالن ۳ زندان رجایی شهر کرج” توسط هرانا احراز شده است.

محمد رضا قنبری، متولد ۱۳۷۶ حدود ۳ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. حمید شیخی نیز پیشتر از بابت اتهام قتل بازداشت شده بودند.

حسن روشن و محسن کونانی نیز پیشتر از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

این زندانیان طی روزهای اخیر همراه با چند زندانی دیگر از جمله “حمید صادقی، از اندرزگاه ۷ سالن ۲۰ و مهدی زارعی اندرزگاه ۱سالن ۲ هر دو با اتهام قتل” جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بودند. از این میان حمید صادقی و مهدی زارعی با کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگردانده شدند.

حمید صادقی حدود ۱۰ سال قبل به اتهام “قتل” بازداشت و از آن زمان تاکنون در زندان رجایی شهر بسر می‌برد.

لازم به ذکر است که اعدام این زندانیان تاکنون از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال