یک زندانی در زندان رشت اعدام شد

پنجشنبه ۹ آبان٬ ۱۳۹۸۲۰۱۹-۱۰-۳۱-SOSIran- سحرگاه امروز حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان رشت به اجرا درآمد. همچنین یک زندانی دیگر که از بابت همین اتهام هفته گذشته به سلول انفرادی منتقل شده بود با توقف اجرای حکم به بند بازگشت.

به گزارش هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، امروز پنج شنبه؛ ۹ آبان ماه ۱۳۹۸ حکم اعدام یک زندانی در زندان لاکان رشت به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “مهران قربانی” عنوان شده است. این زندانی روز پنج‌شنبه ۲ آبان ماه، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع  آمده است که متهم پنج سال قبل به اتهام قتل برادر همسرش بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

همچنین یک زندانی دیگر به نام “محسن خجسته” که هفته گذشته به سلول انفرادی منتقل شده بود از طریق مراجع قضایی موقتا توقف اجرای حکم دریافت کرده به زندان بازگشت.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *