دادگاه رسیدگی به اتهامات سه شهروند بهایی در کرج بدون حضور وکلا برگزار می‌شود

جمعه ۲۲ آذر ٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۱۲-۱۳-SOS Iran- جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ابوالفضل انصاری، روح الله زیبایی و روئین کهنسال، سه شهروند بهایی روز شنبه ۲۳ آذرماه ۹۸ در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار خواهد شد. گفته می‌شود دادگاه وکلای انتخابی متهمان را نپذیرفته و این جلسه بدون حضور وکلای مدافع آنها برگزار خواهد شد. این شهروندان پیشتر در مردادماه امسال توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت و شهریورماه امسال با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

به گزارش هرانا، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ابوالفضل انصاری، روح الله زیبایی و روئین کهنسال، سه شهروند بهایی روز شنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۹۸ در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار خواهد شد.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از این شهروندان در این خصوص به هرانا گفت: “پس از مراجعه وکلای این شهروندان به دادگاه، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب کرج اجازه مطالعه پرونده آقایان انصاری، زیبایی و کهنسال را به آنها نداد؛ قاضی دادگاه با زبان تهدید از وکلا خواسته تا از وکالت آنها دست بردارند تا وکلای تسخیری جایگزین آنها شوند و در غیر اینصورت اجازه حضور در دادگاه را نخواهند داشت.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “آقای انصاری از نارسایی قلبی رنج می برد و قلب ایشان با باطری کار می کند. از همین رو فشارهای روانی و عصبی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای سلامتی ایشان به بار بیاورد. همچنین آقای زیبایی به دلیل وجود ترکش‌های بازمانده از دوران جنگ ایران و عراق در بدنش، قطع یکی از پاها و از دست دادن یک کلیه و بخشی از کبد باید به طور مداوم تحت درمان و رسیدگی پزشکی باشد. آقای زیبایی نیز با وجود نقص‌های جسمی شدید و نداشتن یک پا و یک کلیه و یک پرده گوش و آمبولی ریه با کتفی شکسته و یک پای بدون پوست و ۳۸۱ بخیه بیش از یک ماه در سلول‌های انفرادی تحت شکنجه روحی روانی به جهت اعترافات اجباری قرار گرفته بودند.

ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی روز شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ و روئین کهنسال در تاریخ ۱۳ مردادماه امسال توسط نیروهای امنیتی در منازل خود در کرج بازداشت و به سلول های انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرج موسوم به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده بودند.

بازداشت آقای زیبایی توسط هفت تن از نیروهای امنیتی و در منزل شخصی وی در باغستان کرج صورت گرفته بود. مامورین پس از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تلفن همراه و کامپیوتر شخصی ایشان را نیز ضبط کرده و با خود برده بودند. بازداشت آقای انصاری نیز توسط افرادی صورت گرفت که با ارائه کارت شناسایی خود را ماموران نیروی انتظامی معرفی کرده بودند.

این سه شهروند بهایی طی مراحل بازجویی به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم شده و در شهریورماه امسال با پایان مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

گفتنی است منزل روح الله زیبایی پیشتر در دی ماه سال ۸۹ نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط  وسایل شخصی قرار گرفته و خود او نیز احضار شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال