یک زندانی در زندان گنبدکاووس اعدام شد

سه شنبه ۱۶ اردیبهشت، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۵-۰۵-SOS Iran- سحرگاه امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، یک زندانی که پیشتر با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان گنبدکاووس اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، سحرگاه امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان گنبدکاووس به اجرا در آمد.متهم در فروردین ماه سال ۹۴ از بابت اتهام “قتل” یک کودک ۴ ساله اهوازی بازداشت شده بود.

بر اساس این گزارش، در تاریخ ۱۴ فرودین سال ۱۳۹۴ بود که خبر گم شدن کودک چهار ساله خانواده اهوازی در گلستان موجی از نگرانی را در فضای خبری استان به راه انداخت.

چند روز بعد در ۲۱ فروردین همان سال پیکر بی‌جان این کودک توسط چوپانان در نوار مرزی ایران و ترکمنستان در منطقه اینچه‌برون پیدا شد.

بر اساس این گزارش تحقیقات و سرنخ‌ها، کارآگاهان و قاضی پرونده را به متهم که از اهالی یکی از روستاهای اطراف بازارچه مرزی اینچه‌برون بود، رساند.

در این گزارش آمده است که متهم در مراحل بازجویی و تحقیقات اعلام کرده بود هنگامی که در ورودی بازارچه ایستاده بود متوجه این کودک شد و  با بردن او به منطقه‌ای نزدیک مرز ایران و ترکمنستان به وی تجاوز کرده و سپس به قتل رساند و پیکر بی‌جانش را در همان نقطه رها کرد.

پس از رسیدگی و محاکمه متهم در دادگاه، با درخواست خانواده کودک حکم اعدام صادر و پس از تایید در دیوان عالی کشور صبح امروز این زندانی در زندان گنبدکاووس به اعدام شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال