یک زندانی در زندان نقده اعدام شد

چهارشنبه ۰۱ مرداد، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۷-۲۳-SOS Iran- سحرگاه امروز چهار‌شنبه ۱ مرداد، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود، در زندان شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی به اجرا در آمد. به گزارش  هرانا به نقل از کردپا، امروز چهار‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان نقده اعدام شد.در این گزارش هویت این زندانی “کامیل قادری اقدم” فرزند عزیز اهل روستای “دیلزه” از توابع شهرستان پیرانشهر عنوان شده است.

این زندانی دو سال پیش به اتهام “قتل” یک شهروند به نام “شورش قبادیان” بازداشت و به اعدام محکوم شد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا مقامات رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *