‎۲۳ زندانی به صورت نمادین در اعتراض به موج اعدام ها، اعتصاب کردند

‎چهارشنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۲ – هرانا – دست کم ۲۳ زندانی سیاسی و عقیدتی در زندانهای رجایی شهر و قزل حصار کرج و ارومیه در اقدامی سمبلیک در اعتراض به موج اعدام‌ها که همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در ایران آغاز شده است؛ دست به اعتصاب غذا زدند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این اعتصاب که در اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی کُرد و بلوچ نیز صورت گرفته است امروز چهارشنبه در سه زندان فوق آغاز شده است، بر اساس گزارشات رسیده از زندان ارومیه روز گذشته ماموران اداره اطلاعات ارومیه پنج زندانی به نامهای ۱- احمدی تمویی ۲- یوسف کاکه ممی ۳- علی احمد سلیمان ۴- مصطفی علی احمد ۵- جهانگیر بادوزاده که قصد شرکت در این اعتصاب را داشتند از بندهای خود خارج کرده و به محل نامعلومی منتقل کردند.

این زندانیان پیش از انتقال به محل نامعلوم در اعتراض به اعمال فشار و محدودیت های وزارت اطلاعات اعلام اعتصاب غذای نامحدود کردند.
‎متن بیانیه مشترک زندانیانی که به صورت سمبلیک در این اعتصاب جمعی حاضر هستند به شرح زیر است:
‎نه به اعدام در ایران

طی هفته‎های اخیر اجرای احکام اعدام توسط افراطیون حاکم بر ایران و قوه قضایه وابسته به آن افزایش یافته است. اعدامهای اخیر به خصوص اعدام زندانیان سیاسی-عقیدتی در استانهای کُردستان و سیستان و بلوچستان موجب نگرانی عمیق افکار عمومی، محافل سیاسی و حقوق بشری شده است و نکته تأثربرانگیزتر آنکه این احکام طی دادرسی‌های ناعادلانه و ناشفاف صادر و اجرایی شده است. تمامیت‌خواهان مقاصد خاص خود را از اعدام زندانیان عقیدتی و سیاسی دنبال می‌کنند که مهمترین آن پیاده‌سازی سیاست « النصر بالرعب و مشت آهنین» است.

متاسفانه قوه قضایه بخاطر سکوت دولت تدبیروامید و قدرت‌های غربی و نیز نادیده گرفتن پیام صلح و آشتی مردم ایران در انتخابات ۲۴ خرداد، همچنان بر نقض سیستماتیک حقوق بشر اصرار می‌ورزد که این امر می‌تواند به رشد ناامنی و خشونت منجر شود. ما تعدادی از زندانیان سیاسی گوهردشت کرج (رجایی شهر) ضمن محکوم کردن اعدامهای اخیر, روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه همزمان با چهلمین روز اعدام حبیب الله گلپری‌پور و رضا اسماعیلی مامدی با حمایت از همه‌ی اقدامات و کارزارهای داخلی و بین‌المللی برای لغو حکم اعدام در ایران، در میان دیوارهای بلند زندانهای مختلف کشور با اعتصاب یک روزه‌ی نمادین خویش فریاد برمی‌آوریم که خواستار لغو صدور و اجرای هر نوع حکم اعدامی هستیم، باشد که این ندای ما سایه نفرت، کینه و مرگ را از این سرزمین برچیند و نویددهنده زندگی، آشتی و آزادی باشد.

در خاتمه،  یاد همه‌ زندانیان سیاسی اعدام شده در ایران را گرامی می‌داریم و از کلیه نهادها و سازمانهای حقوق بشری و گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل متحد، آقای دکتر احمد شهید انتظار داریم برای جلوگیری و لغو مجازات اعدام بر کوشش و اقدامات بشردوستانه خویش بیافزایند

.

اسامی زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذای یک روزه:زندان رجایی شهر کرج ۱ – جعفر اقدامی ( شاهین ) ۲٫ ناصح یوسفی ۳٫ کریم معروف عزیز ۴٫محمد نظری ۵٫ شهرام الیاسی ۶٫ لقمان مرادی ۷٫ زانیار مرادی ۸٫سمکو خلقتی ۹٫ آیت مهرعلی بیگلو ۱۰٫ لطیف حسنی ۱۱٫ افشین بایمانی ۱۲٫ شاهرخ زمانیزندان قزلحصار کرج۱- حامدی احمدی ۲٫ جمشید دهقانی ۳٫ جهانگیر دهقانی ۴٫ کمال مولایی ۵٫ صدیق محمدی ۶٫ سید هادی حسینیزندان ارومیه۱- احمدی تمویی ۲- یوسف کاکه ممی ۳- علی احمد سلیمان ۴- مصطفی علی احمد ۵- جهانگیر بادوزاده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال