مشکلات عدیده پزشکی؛ تداوم اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب در زندان تهران بزرگ

 زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی زندانی در زندان تهران بزرگ

جمعه ۱۷ مرداد، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۸-۰۷-SOS Iran- زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی زندانی در زندان تهران بزرگ امروز جمعه ۱۷ مرداد در حالی پنجاه و چهارمین روز از اعتصاب غذای خود را سپری می‌کند که در مدت اعتصاب با ۱۲ کیلوگرم کاهش وزن و مشکلات عدیده جسمی مواجه شده است. آقای احمدی راغب اردیبهشت ۹۶ توسط دادگاه انقلاب شهریار به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد و روز دوشنبه ۲۶ خرداد جهت تحمل حبس بازداشت و اقدام به اعتصاب غذا کرد. بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی پیشتر در این خصوص درخواست تجدیدنظرخواهی کرده و با گذشت ۳ سال به درخواست او پاسخی داده نشد.به گزارش هرانا،  امروز جمعه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی زندانی در پنجاه و چهارمین روز از اعتصاب غذا با مشکلات عدیده جسمی ازجمله کاهش شدید وزن، خونریزی معده و روده، افت فشار خون، کم سویی چشم و اختلال خواب مواجه شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای احمدی راغب در خصوص آخرین وضعیت وی به هرانا گفت: “زرتشت احمدی راغب دیروز روی باسکول زندان که برای وزن کردن سیب زمینی و پیاز و … استفاده می‌شود خودش را وزن کرد. وی در زمان ورود به زندان ۷۲ کیلوگرم وزن داشت و حالا وزنش به ۶۰ کیلو رسیده است. فشار خون ایشان روزانه یکبار توسط بهداری گرفته می‌شود و آن هم بین ۱۰ تا ۱۴ در نوسان است. دچار اختلال خواب شده و نمی‌تواند روی حرف‌هایش تمرکز کند. حتی گزارش‌های کتبی روزانه به رئیس زندان تهران بزرگ در خصوص وضعیتش به دلیل ضعف جسمانی و از دست دادن تمرکز از روز پنجاهم متوقف شد. مسئولان زندان نیز تاکنون جز وعده و وعید کاری نکرده‌اند. طی دو هفته اول اعتصاب یکبار مدیرکل سازمان زندان‌ها به همراه علی چهارمحالی، رئیس زندان تهران بزرگ آمد و از آقای راغب خواستند اعتصابش را بشکند و با گذشت یک سوم از دوران محکومیت درخواست عفو دهد. آقای احمدی راغب نیز گفت من به عنوان یک زندانی سیاسی حاضر به درخواست دادن نیستم اگر می‌خواهید خودتان آزادم کنید. بعد از آن نیز یکبار رئیس تیپ ۵ زندان و یکبار دیگر بازرس درخواست مهلت سه روزه کردند. ایشان هر دو بار جواب دادند که من اطلاع‌رسانی نمی‌کنم اما به اعتصابم ادامه می‌دهم چون از این وعده‌ها زیاد شنیده‌ام. در نهایت نیز کاری انجام نشد و ایشان کماکان در اعتصاب غذا است و می‌گوید اسیر این روند فرسایشی نمی‌شوم و تا مرگ خواهم رفت”.

آقای احمدی راغب در تاریخ ۱۰ مردادماه در چهل و هفتمین روز اعتصاب خود به دلیل خونریزی معده به بهداری زندان منتقل شد.

زرتشت احمدی راغب در تاریخ ۲۶ خرداد ۹۹ پس از حضور در شعبه ۴ واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار جهت تحمل حبس بازداشت شد. وی از زمان بازداشت و در اعتراض به عدم رعایت روند قانونی در پرونده خود و پرونده‌سازی ‌های مکرر نهادهای امنیتی علیه وی اعتصاب غذا کرد.

آقای احمدی راغب پیشتر طی ابلاغیه ای که در تاریخ ۲۳ خردادماه ۹۹ صادر و به صورت الکترونیک به وی ابلاغ شد، به او گفته شد که ظرف ۱۰ روز از زمان ابلاغ خود را به شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار معرفی کند.

احضار آقای احمدی راغب جهت تحمل حبس از بابت این پرونده در حالی صورت گرفت که وی پیشتر در این خصوص درخواست تجدیدنظرخواهی کرده بود و با گذشت ۳ سال به درخواست او پاسخی داده نشد. زرتشت احمدی راغب پیشتر در تاریخ ۲۳ آبان ۹۵ در منزل شخصی خود در شهریار توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آقای احمدی راغب در تاریخ ۲۳ آذرماه به سالن ۱ بند ۴ زندان اوین منتقل شده و نهایتا در تاریخ ۱۹ دیماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او نهایتا در اردیبهشت ۹۶ توسط دادگاه انقلاب شهریار به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

او پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال