معوقات مزدی کارگران شهرداری لوشان به ماه پنجم رسید

چهارشنبه ۱۶ مهر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۱۰-۰۷-SOS Iran- در حالی که مشکل عدم پرداخت ۵ ماه دستمزد معوقه بیش از ۸ کارگر شهرداری لوشان در استان گیلان هنوز ادامه داد، شهردار این شهر گفت: پیگیر پرداخت مطالبات و سایر مشکلات کارگران هستم.

تعدادی از کارگران شهرداری لوشان واقع در استان گیلان در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: حدود ۸۰ کارگر در مجموعه شهرداری لوشان به صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ تا ۲۵ سال مشغول کارند که تقریبا از فروردین ماه سال جاری پرداخت مطالبات مزدی‌شان به تاخیر افتاده است.این کارگران با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری لوشان پاسخگوی مطالبات معوقه کارگران نیست، در ادامه گفتند: سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند.

کارگران شهرداری لوشان با بیان اینکه حدود دو هفته پیش شهردار لوشان تغییر کرده و ما از شهردار جدید در مقام کارفرمای اصلی انتظار داریم چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بیندیشد، افزودند: در روز معارفه شهردار جدید در حضور برخی مسئولان شهرستانی و شهر لوشان وعده به‌روز کردن مطالبات کارگران داده شد و از آن زمان تاکنون ما منتظر اقدام شهرداری هستیم. اگر قرار است مشکلات شهرداری و معوقات مزدی کارگران به صورت قبل باقی بماند چرا اعضای شورای شهر مرتب شهردار تغییر می‌دهند؟

به گفته آنها؛ شهریور ماه سال گذشته شهردار سابق به همراه سه نفر از اعضای شورای شهر به دلیل تخلفات مالی موقتا از انجام فعالیت در شهرداری محروم شدند و شهرداری با سرپرست اداره می‌شد. همزمان با ورود شهردار جدید یک ماه حقوق کامل فروردین ماه را دریافت کردیم. این اولین حقوق در سال جاری است که با افزایش مصوبه مزدی شورای عالی کار به کارگران پرداخت شده است.

آنها تاکید کردند: جدا از دستمزد در خصوص بیمه تامین اجتماعی نیز شهرداری حدود ۱۵ تا ۱۶ ماه حق بیمه کارگران را به تامین اجتماعی پرداخت نکرده است.

کارگران شهرداری لوشان تاکید کردند: مطالبات مزدی ما به بخشی از دستمزد ماه‌های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور ماه سال جاری مربوط می‌شود و حال به پایان مهر ماه نزدیک می‌شویم. ما همچنین در زمینه پرداخت حقوق معوقه و سنوات ۱۲ کارگر بازنشسته شهرداری که طی سال گذشته بازنشسته شده‌اند، شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم.

به گفته کارگران شهرداری لوشان؛ میزان طلب کارگران بازنشسته در زمان بازنشستگی حدود ۳۵ میلیون تومان بوده است. ارزش این طلب از ۴ سال پیش تاکنون به حداقل رسیده است. حدود ۴ سال پیش این کارگران با ۳۵ میلیون تومان امکان خرید یک واحد مسکونی در لوشان را داشتند اما امروز در بازار مسکن لوشان همان آپارتمان ۳۵ میلیونی به ۳۵۰ میلیون تومان رسیده است.

حسین خرسند (شهردار شهر لوشان) در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه پیگیر موضوع مطالبات کارگران شهرداری هستم، افزود: شهرداری لوشان نگین استان گیلان و دارای پتانسیل‌های خوبی برای کسب درآمد است.

وی با بیان اینکه حدود ۵ روز است مدیریت شهری شهر لوشان را پذیرفته و در این مدت کوتاه تمام تلاش خود را برای کاهش میزان مطالبات کارگران انجام داده است، افزود: در حال حاضر با تامین منابع یک ماه (حقوق فروردین ماه) از معوقات مزدی کارگران پرداخت شده است.

شهردار شهر لوشان گفت: یک ماه از این مطالبات پنجشنبه هفته گذشته، چند روز بعد از ورودم به شهرداری پرداخت شده و مابقی به مرور پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: انشالله از امکانات شهرستانی و شهری استفاده بهیه می‌کنیم. این شهردارای پتانسیل‌های قوی و خوبی دارد که شهرداران قبلی از آنها استفاده نکرده‌اند.

او با بیان اینکه مطالبات پرداخت شده کارگران مربوط به چند دوره گذشته است، افزود: موضوع مطالبات معوقه کارگران شهرداری پیش پا افتاده و به راحتی قابل حل است.

شهردار لوشان همچنین اظهار داشت: رفع مشکلات مزدی و بیمه‌ای کارگران در اولویت شهرداری است و به زودی خبر‌های خوبی در این خصوص کارگران می‌شنوند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال