رهایی ۳ زندانی از اعدام در زابل و خواجه

پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۱۰-۲۸-SOS Iran- سه زندانی در شهر های زابل و خواجه که پیشتر از بابت اتهام قتل در دو پرونده جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. به گزارش هرانا به نقل از جوان آنلاین، دو زندانی محکوم به اعدام در زابل با جلب رضایت اولیای دم، از مرگ رهایی یافتند.بر اساس این گزارش، اوایل پاییز‌ سال ‌۹۶ زن جوانی با مراجعه به اداره پلیس از دو مرد به اتهام زورگیری با سلاح سرد شکایت کرد و گفت: “روز حادثه از ورامین که محل کارم بود به طرف خانه برمی‌گشتم که ناگهان دو مرد جوان سد راهم شدند و قصد داشتند کیفم را سرقت کنند. مقاومت کردم، اما یکی از آن‌ها با لگد مرا روی زمین انداخت و همان موقع دوستش با چاقو سه ضربه به من زد و سارقان بعد از سرقت مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان همراه با تلفن همراه و مقداری طلا که در کیفم بود، بلافاصله از محل گریختند و فرار کردند”.

با طرح این شکایت، دو مرد جوان تحت تعقیب قرارگرفتند و بازداشت شدند.

متهمان به نام‌های محمد و یعقوب وقتی در پلیس آگاهی تحت بازجویی قرار گرفتند، مشخص شد آن‌ها چهارسال قبل به اتهام قتل مرد جوانی به نام جعفر در شهرستان زابل نیز تحت تعقیب بودند.

به این ترتیب محمد مورد تحقیق قرار گرفت و با اقرار به قتل در شرح ماجرا گفت: “چند سال قبل به خاطر سرقت در زندان بودم تا اینکه با برادر جعفر آشنا شدم. او می‌گفت برادرش در زابل زندگی می‌کند و به خاطر فساد اخلاقی خونش حلال است. او همبندی من بود و با حرف‌هایش آنقدر مرا وسوسه کرد تا اینکه بعد از آزادی تصمیم گرفتم برادرش را به قتل برسانم”.

متهم افزود: “یعقوب از دوستانم بود، وقتی ماجرا را برای او تعریف کردم با من همراه شد و هر دو به زابل رفتیم و سپس بعد از کشتن جعفر فرار کردیم و به تهران آمدیم”.

دو متهم بنا به شواهد و قرائن موجود، به اتهام مشارکت در قتل و سرقت راهی زندان شدند و پرونده در اولین جلسه محاکمه روی میز هیئت قضایی شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران قرار گرفت.

در آن جلسه اولیای‌دم درخواست اعدام کردند و شاکی نیز در جایگاه قرار گرفت و برای دو متهم در خواست اشد مجازات کرد.

در ادامه محمد در جایگاه قرار گرفت و با قبول قتل اتهام سرقت را انکار کرد. همدست وی نیز هر دو اتهام را گردن دوستش انداخت. در پایان هیئت قضایی بنا به مدارک در پرونده دو مرد جوان را به اتهام قتل به اعدام و به خاطر سرقت به حبس و شلاق محکوم کرد. این حکم با تأیید در دیوان عالی کشور در آستانه اجرا قرار داشت تا اینکه متهمان توانستند با پرداخت دیه رضایت اولیای‌دم را جلب کنند.

به این ترتیب دو متهم این بار از جنبه عمومی جرم مقابل هیئت قضایی شعبه‌هشتم دادگاه قرار گرفتند. در آن جلسه دو مرد افغان در جایگاه قرار گرفتند و گفتند پشیمان هستند و اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند. در آخر هر دو درخواست بخشش و تخفیف در مجازات کردند.

رهایی از اعدام یک زندانی در خواجه

به گزارش فارس، یک زندانی در شهر خواجه در استان آذربایجان شرقی با کسب رضایت اولیای دم از حکم اعدام رهایی یافت.

سلمان لطفی رئیس حوزه قضایی بخش خواجه گفت: “در سال ۱۳۹۵، پرونده قتل که نهایتاً به حکم دادگاه کیفری و تأیید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود، با تلاش و پیگیری های مجدانه با اعلام رضایت اولیای دم پرونده مختومه گردید و محکوم به اعدام از دار مجازات نجات یافت”.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال