برگزاری جلسه دادگاه ۴ مامور زندان تهران بزرگ به اتهام قتل یک زندانی

پنجشنبه ۱۳ آذر، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۱۲-۰۳-SOS Iran- روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه، جلسه رسیدگی به پرونده قتل یک زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ که در سال ۹۷ در حین انتقال به دادسرای شهر ری در پی درگیری با مامورین جان خود را از دست داده بود در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. سال گذشته بر اساس اعترافات متهمان و سایر مدارک، کیفرخواست سه سرباز به اتهام مشارکت در قتل عمد و مامور زندان به اتهام معاونت در قتل عمد صادر شد.به گزارش  هرانا به نقل از رکنا، روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۹۹، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات سه سرباز و یک مامور زندان که پیشتر توسط دادگاه کیفری عاملین قتل یک زندانی شناخته شده بودند برگزار شد.

در جلسه اول دادگاه مقتول به خاطر دوندگی سریع و زیاد در مرگش ۱۰ درصد مقصر شناخته شد و هر چهار متهم به پرداخت یک چهارم دیه محکوم شدند.

در این گزارش آمده است: در ابتدای جلسه اول اولیای دم در جایگاه ویژه ایستادند و برای متهمان حکم اعدام خواستند. آنها گفتند: “حاضریم تفاضل دیه را بپردازیم تا قاتلان احسان اعدام شوند”.

سپس متهمان یک به یک در جایگاه ویژه ایستادند و به تشریح جزئیات ماجرا پرداختند .

نخستین متهم علی نام داشت. وی در تشریح جزئیات ماجرا گفت: “احسان در زندان فشافویه به سر می‌برد.  آن روز قرار بود از احسان تحقیقاتی به عمل آید. به همین خاطر من به همراه دو سرباز دیگر و سعید که کارمند زندان بود او و چند متهم دیگر را به دادسرای شهرری منتقل کردیم . در راه بازگشت قرار بود زندانیان سوار ماشین شود. برای اینکه راحت تر بتوانند سوار شوند پابند آنها را باز کردیم .هنگام سوار شدن متهمان به خودرو یک باره احسان فرار کرد و ما همگی به دنبال او دویدیم .او مسافت زیادی دور شد تا اینکه به داخل ساختمان شهرداری رفت. ما او را تعقیب کردیم و گرفتیم اما او با ما درگیر شد”.

وی ادامه داد : “من اتهام قتل عمدی را قبول ندارم چون شرح وظایف ما مشخص و معلوم نبود و ما نمی دانستیم باید چقدر از مافوق مان تبعیت کنیم. سعید از ما خواست تا او را تنبیه کنیم و به همین خاطر هم ما او را کتک زدیم”.

وی گفت: “من و دو سرباز دیگر را برای بازسازی صحنه جرم به محل نبردند و به درستی از ما تحقیق نشد. به همین خاطر من هیچ کدام از اعترافاتم در پلیس آگاهی قبول ندارم. بعد از این ماجرا، سعید که بالا دست ما و کارمند زندان بود قول داده بود که به ما کمک کند. او گفت به قتل اعتراف کنیم تا در عوض او رضایت اولیای دم را برای مان جلب کند. اما حالا که به وعده اش عمل نکرده تصمیم گرفته ام حقیقت را بگوییم .ما در مرگ احسان دستی نداشتیم”.

در ادامه جلسه دادگاه دو همدست وی نیز اتهام قتل عمدی را منکر شدند و گفتند فریب حرفهای مافوقشان را خورده اند.

سعید در جایگاه ویژه ایستاد و گفت: “احسان هنگام انتقال به زندان پا به فرار گذاشت و ما مجبور شدیم او را دستگیر کنیم. وقتی او را گرفتیم داخل ماشین شروع به خودزنی کرد. اگر او را کتک نمیزدیم ممکن بود خودکشی کند. او شروع به فحاشی کرد و به سر سه سرباز لگد زد. آنها هم به همین خاطر او را کتک زدند. من همان موقع تقاضای آمبولانس کردم اما آمبولانس در محل حاضر نشد. بنابر این ما او را با ماشین به زندان بردیم و دو ساعت بعد او در بهداری زندان جانش را از دست داد. وقتی احسان به بهداری زندان منتقل شد هنوز زنده بود و برای او سرم وصل کردند”.

وی ادامه داد: “من خودم در این پرونده شاکی هستم چرا که من تقاضا کردم تا احسان از بهداری زندان به بیمارستانی مجهز منتقل شود . اگر او به بیمارستانی مجهز منتقل شده بود ممکن بود زنده بماند. من اتهامم را قبول ندارم”.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به اینکه کارشناسان پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرده بودند احسان به خاطر دوندگی سریع و زیاد در مرگش ۱۰ درصد مقصر بوده است هر چهار متهم را به پرداخت یک چهارم دیه محکوم کردند. اما این حکم در دیوان عالی کشور تایید نشد و قضات دیوان عالی کشور اعلام کردند لازم است میزان تقصیر هر یک از متهمان مشخص و معلوم شود و در هنگام صدور حکم ۱۰ درصد تقصیر قربانی نیز در نظر گرفته شود”.

با این اظهار نظر متهمان بار دیگر درشعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کردند.

در ابتدای جلسه دوم اولیای دم درخواست اعدام متهمین را مطرح کردند.

سپس متهمان که با قرار وثیقه آزاد بودند به دفاع پرداختند. سه سرباز گفتند بعد از فرار احسان به دستور سعید وی را کتک زدند اما موجب مرگش نشدند.

علی گفت: “وقتی ما احسان را تحویل بهداری دادیم او زنده بود. نمی دانیم در آنجا چه بلایی سرش آمد که کشته شد”.

وقتی سعید روبه روی قضات ایستاد گفت: “من دستور کتک زدن احسان را صادر نکرده بودم. چون او به سربازها فحش ناموسی داد آنها خودشان با مشت و لگد به جانش افتادند و او را کتک زدند. او مصافت زیادی را دویده بود و توان حرکت نداشت”.

با پایان دفاعیات متهمان قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.

پیش از این پرونده قتل این زندانی جهت رسیدگی به دادگاه کیفری ارجاع شد. بر اساس اعترافات متهمان و سایر مدارک، کیفرخواست سه سرباز به اتهام مشارکت در قتل عمد و مامور زندان به اتهام معاونت در قتل عمد صادر شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال