پدر روح‌الله زم: پسرم امکان نوشتن وصیت‌نامه نداشت و زمان اعدامش را نمی‌دانست

پدر روح‌الله زم گفت به پسرش پیش از اعدام آنچنان که قانون مقرر کرده خبر ندادند که وصیت‌نامه بنویسد. او از مقامات ایرانی پرسیده در اعدام پسرش “چرا این‌همه عجله؟” شده و چرا به پسرش وعده انتقال به بند عمومی را دادند؟ 

دوشنبه ۲۴ آذر ،۱۳۹۹-۲۰۲۰-۱۲-۱۴-SOS Iran- سه روز از اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی “آمدنیوز” می‌گذرد. این اعدام واکنش‌های بین‌المللی را برانگیخت و سبب شد محمد علی زم، پدر روح‌الله زم با پرسش‌هایی قوه قضائیه را به چالش بکشد.

به گزارش دویچه وله، پس از آنکه اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بسیاری  از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری در واکنش به اعدام روح‌الله زم اعتراض کردند، قوه قضائیه ایران با صدور اطلاعیه‌ای تلاش کرد به این واکنش‌ها از جمله به پاسخ‌های پدر زم پاسخ دهد.

اما این پاسخ خانواده زم را قانع نکرد و پدر روح‌الله زم را واداشت در اینستاگرام برخی از زوایای پرونده پسرش را دوباره طرح کند و از مقامات قضائی بخواهد به پرسش‌های او پاسخ دهند.

پدر زم در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت طبق آیین‌نامهٔ تنظیمی نحوهٔ اجرای احکام اعدام که در سال ۶۸ تصویب شده، بعد از صدور حکم و مطلع‌ساختن متهم، وکیل و خانواده‌اش، ترتیب ملاقات اعدامی با خانواده‌اش داده می‌شود تا او برای آخرین بار با خویشان، ملاقات داشته باشد. 

به نوشته پدر زم متهم می‌تواند قبل از اجرای حکم، وصایای خود یا کتبی و یا شفاهی به خانوادهٔ خود بیان کند.

پدر زم در ادامه یادداشت خود مخاطب پرسش‌های خود را “عزیزان جانی” خطاب کرده و نوشته است با توجه به اعلام تائید حکم اعدام روح‌الله زم توسط قوهٔ قضاییه ‌پرسش‌های حقوقی، قانونی و وجدانی و انسانی برای خانواده مطرح شده است.

محمدعلی زم پرسیده است “چرا متهم از حق اطلاع حکمش محروم نگه داشته شده؟” و چرا بعد از اعلان حکم نه‌ تنها به خانواده وی گفته نشد که این آخرین دیدار است، بلکه توسط مسئول پرونده بسیار تأکید شد که این موضوع مخفی نگهداشته شود و حتی “چندین نوبت تکرار شده است که پسرش به دلیل برخورداری از امکانات بهتر و ملاقات بیشتر دو تا سه روز دیگر از بند دو الف (اطلاعات سپاه) به بند عمومی منتقل خواهد شد.

پدر زم در پایان قسمت نخست یادداشت اینستاگرامی خود ضمن بیان نداشتن فرصت کافی برای ارائه درخواست دادرسی پرسیده است “چه اراده حقیقی یا حقوقیِ فراقانونی برای تعجیل در اجرای حکم اعدام، وجود داشته است؟”

چه نگرانی از محتوای وصیت روح‌الله بوده؟

پدر زم درباره نداشتن امکان نوشتن وصیت‌نامه توسط پسرش از مقامات پرسیده است: «چرا شرایط بیان کتبی و یا شفاهی وصایای شرعی كه جزء واجبات مسلمانی است برای متهم وخانواده‌اش فراهم نگردیده است‌ و اساسا چه نگرانی از محتوای وصیت روح‌الله می‌توانسته او، خانواده و فرزندان صغیرش را از نوشتن و داشتن این دست‌خط تاریخی محروم كرده باشد؟!»

در پایان یادداشت خود پدر زم از قوه قضائیه خواسته است “دستگاه عدالت‌گستر قضا حداقل برای اقناع خانواده وی به‌خاطر محروم‌ ماندن از این حق قانونی و روشنگری برای جامعه و جهان حقیقت‌جو، پاسخ‌های خِردپذیر خود را اعلام کند.”

به پرسش‌هایی که پدر روح الله زم طرح کرده هنوز قوه قضائیه پاسخ روشنی نداده است.

اعدام زم اما به ویژه روابط ایران و اروپا را تحت تاثیر قرار داده و حساسیت‌های مقامات اروپایی را برانگیخته است.

روحانی: اعدام زم لطمه‌ای به روابط ایران و اروپا نمی‌زند

حسن روحانی در نشست خبری روز دوشنبه ۲۴ آذر با رسانه های داخلی و خارجی گفت: «از حساسیت‌ها برابر اعدام زم برداشت می‌شود، او برای آنها کار می‌کرد.»

روحانی گفت: «این چیزی خوبی برای تاریخ زندگی آقای زم نیست که در این کشور که ما قانون اعدام داریم و مجازات می‌کنیم این کشورها در برابر این یک مورد، اینگونه نگرانی و حساسیت نشان می‌دهند اینطور استنباط می‌شود که برای منافع آنها کار می‌کرده است.»

روحانی در ادامه تاکید کرد: «بعید می‌دانم که این مسئله به روابط ایران و اروپا لطمه‌ای بزند.»

اما برخلاف سخنان حسن روحانی اعدام روح‌الله زم لطمه خود را بر مناسبات ایران و اروپا وارد کرده است. نشست اقتصادی اروپا و ایران که قرار بود امروز روز دوشنبه ۲۴ آذر در تهران برگزار شود به دلیل اعدام روح‌الله زم لغو شد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال