نجات سومین محکوم به اعدام از چوبه ی دار در گچساران طی یک ماه گذشته

یکشنبه ۲۱ دی، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۱-۱۰-SOS Iran- دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران گفت: فردی که ۶ سال پیش بر اثر یک درگیری مرتکب قتل عمد شده بود با وساطت دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان از چوبه دار نجات یافت.به گزارش ایسنا، “محمد صدرا ادیبان” افزود: این قتل در سال ۱۳۹۳ اتفاق افتاد و به موجب دادنامه صادره از شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان مستقر در شهرستان گچساران، این فرد به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شد.
وی تصریح کرد: با اعتراض این فرد پرونده امر در شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و شعبه مزبور رأی دادگاه کیفری استان را تایید کرد.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران اظهار کرد: سفیران صلح و افراد معتمد، سادات جلیل القدر و روحانیون، ریش‌سفیدان و اعضای شورای حل اختلاف این شهرستان، از یک ماه پیش تلاش کردند تا رضایت اولیای دم را کسب نمایند و امروز در حالی که به موجب درخواست اولیای‌ دم جهت اجرای مراسم قصاص مهیا شده بود اولیای دم از حقوق قانونی خود مبنی بر قصاص نفس گذشت نمودند و به این فرد زندگی دوباره بخشیدند.
به گزارش ایسنا، ادیبان تاکید کرد: طی یک ماه گذشته این سومین مورد می باشد که از چوبه ی دار نجات یافته است.
گفتنی است؛ در فرهنگ عامیانه عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد، صلح و سازش و گذشت با حضور ریش سفیدان و معتمدان و متنفذین و نخبگان از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است؛ در استان کهگیلویه و بویراحمد، سایه زندگی قومی و قبیله ای در پیشبرد این صلح و سازش در بین ایلات و طوایف استان موجب شده که در هنگام بروز پدیده های نابهنجار مثل قتل و دعوا، صاحبان عزت و احترام در بین مردم از اعتبار نیفتند و این بزرگان با پا درمیانی زمینه های عفو و گذشت را فراهم آورند تا طعم شیرین زندگی در جویبار عاطفه ها جاری شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *