اعتصاب غذای یوسف کاری در زندان اردبیل

پنجشنبه ۲۵ دی، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۱-۱۴-SOS Iran- یوسف کاری، فعال ترک (آذربایجانی) در زندان اردبیل، از روز چهارشنبه ۲۴ دیماه، اعتصاب غذا کرده است. اعتصاب غذای آقای کاری در اعتراض به بدرفتاری دادیار ناظر بر زندان و بی‌توجهی مسئولان نسبت به حقوق زندانیان سیاسی محبوس در این زندان صورت گرفته است.به گزارش هرانا، یوسف کاری، فعال ترک (آذربایجانی) از روز چهارشنبه ۲۴ دیماه ۱۳۹۹ در زندان اردبیل اعتصاب غذا کرده است.

یک منبع مطلع در خصوص دلیل اعتصاب غذای این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “روز چهارشنبه ۲۴ دیماه، آقای کاری در رابطه با درخواست مرخصی درمانی‌اش به دفتر سپهری، دادیار ناظر زندان اردبیل فراخوانده شد. در این جریان دادیار ناظر زندان ضمن توهین به زندانیان عنوان کرده که حقوق زندانیان سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد و در نهایت با دستور وی، یوسف کاری به قرنطینه بند ۸ زندان اردبیل منتقل شد. آقای کاری در اعتراض به این موضوع  پس از انتقال به بند قرنطینه، دست به اعتصاب غذا زده است.”

پیشتر در آذرماه سال جاری یوسف کاری، به همراه شمار دیگری از زندانیان با وجود بروز علائم ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود. آقای کاری در آن زمان طی تماسی با خانواده‌اش عنوان کرد که خود و برخی زندانیان در این بند دچار تب، سردرد، سرفه‌های خشک و تنگی نفس شده‌اند و بهداری زندان نیز بیماری آنان را مشکوک به کرونا تشخیص داده است.

یوسف کاری، در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شد.

آقای کاری آذرماه همان سال در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال