اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زابل

پنجشنبه ۲۵ دی، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۱-۱۴-SOS Iran-  سحرگاه روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان زابل به اجرا درآمد. به گزارش هرانا به نقل از رسانک، روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان زابل به اجرا درآمد.در این گزارش هویت این زندانی جما داروزهی از اهالی منطقه قرقری از توابع شهرستان هیرمند با اتهام قتل احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: حدود سه سال پیش جما داروزهی در محور شهرهای دوست محمد و نصرآباد (زابل) به شغل مسافرکشی مشغول بود که در پی درگیری وی با یک راننده دیگر، طرف مقابل به ضرب چاقو به قتل می رسد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *