اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان لاکان رشت

دوشنبه ۱۱ اسفند، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۳-۰۱-SOS Iran- سحرگاه روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان لاکان رشت به اجرا در آمد.

به گزارش هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه ۹۹، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی رشت به اجرا در آمد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، احمد سمیعی، ۵۰ ساله عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: احمد سمیعی در یک نزاع مرد دیگری را زخمی کرده بود. این دو در کلانتری مصالحه کردند و به یکدیگر رضایت دادند. اما پس از چند روز زخم‌های مقتول عفونت کرده و در بیمارستان فوت می‌کند. پس از فوت خانواده مقتول از احمد شکایت کردند و دادگاه حکم اعدام صادر کرد و حکم امروز به اجرا درآمد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال