هشدار عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام جمشید شارمهد

جمشبد شارمهد، شهروند ایران-آلمانی

جمعه ۲۷ فروردین، ۱۴۰۰-۲۰۲۱-۰۴-۱۶-SOS Iran- سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد جمشبد شارمهد، شهروند ایران-آلمانی در معرض خطر اعدام قرار گرفته است. این نهاد بین‌المللی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواستار آزادی جمشید شارمهد شده است.به گزارش دویچه وله، سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) اعلام کرد که جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی با خطر اعدام روبروست.

به گفته عفو بین‌الملل، شارمهد هشت ماه پیش خودسرانه بازداشت شده و بدون محاکمه و دسترسی به یک وکیل مستقل و همچنین بدون هرگونه کمک کنسولی در زندان به سر می‌برد.

این نهاد حقوق بشری همچنین گفته است “اعترافات اجباری” و پخش آن از تلویزیون دولتی ایران نقض حقوق این زندانی است.

عفو بین‌الملل اظهار نگرانی کرده است که آقای شارمهد از مراقبت‌های بهداشتی کافی در زندان برخوردار نیست.

به گفته عفو بین‌الملل از محل دقیق نگهداری شارمهد در زندان خبری نیست و خانواده او  اطلاعی از وضعیت او ندارند.

شارمهد هشت ماه پیش ربوده شد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مرداد ۹۹ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جمشید شارمهد، مسئول گروه “تندر” را “در عملیاتی پیچیده” بازداشت کرده است.

شایان شارمهد، دختر آقای جمشید شارمهد بعدا تائید کرد که پدرش در دبی ربوده و به ایران برده شده است.

جمشید شارمهد ۶۶ سال دارد و پیش از مهاجرت به ایالات متحده و سکونت در کالیفرنیا، در آلمان زندگی می‌کرده است.

شارمهد در سال ۱۹۹۷ یک شرکت مهندسی در آلمان تاسیس کرد. این شرکت در زمینه طراحی و اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری برای صنایع الکترونیک و خودروسازی فعالیت می‌کرد. از شارمهد به عنوان نویسنده نرم‌افزار UniPad نیز یاد می‌شود.

شارمهد در سال ۲۰۰۳ به آمریکا رفت. او در سال ۲۰۰۴ وبسایت “تندر” و سپس در سال ۲۰۰۷ رادیو تندر را به عنوان رسانه “انجمن پادشاهی ایران” راه‌اندازی کرد. 

به گفته مقام‌های آلمانی، جمشید شارمهد علاوه بر شهروندی ایران، تابعیت آلمان را نیز دارد و وزارت خارجه آلمان برای روشن شدن ابعاد پرونده شهروند خود تلاش می‌کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *