هشدار عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع حسین شهبازی

شنبه ۰۴  دی، ۱۴۰۰-۱۲.۲۵.۲۰۲۱-SOS Iran- سازمان عفو بین‌الملل نسبت به اعدام قریب‌الوقوع حسین شهبازی که هنگام ارتکاب قتل تنها ۱۷ سال داشته هشدار داد. این کودک مجرم به سلول انفرادی انتقال یافته و خانواده‌اش برای آخرین ملاقات فرا خوانده شدند.به گزارش دویچه وله، سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران خواست حسین شهبازی را که به هنگام ارتکاب قتل تنها ۱۷ سال داشته است، اعدام نکند. عفو بین‌الملل گفته است، شهبازی تحت شکنجه اعتراف کرده و ممکن است به زودی در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شود.

اتهام او چاقو زدن به یک همکلاسی در حین یک درگیری است. گفته می‌شود که او به مدت ۱۱ روز بدون دسترسی به وکیل یا خانواده‌اش توسط پلیس بازجویی شده و در این مدت مورد شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف به ارتکاب جرم شده است.

این نهاد حقوق بشر بین‌المللی همچنین خبر داده است که مقامات حسین شهبازی را به صورت ناگهانی به سلول‌های انفرادی زندان عادل‌آباد شیراز منتقل کردند و خانواده او را برای ملاقات آخر به زندان فراخواندند. 

به گفته عفو بین‌الملل استفاده از مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان ارتکاب جرم کودک بوده‌اند، نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر است. طبق این قوانین اعدام کودک‌مجرم ممنوع است.

بنا بر اعلام این نهاد حقوق بشری شهبازی چهارمین بار در سال جاری میلادی است که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل ‌می‌شود.

این کودک‌مجرم در ۹ دی ۱۳۹۷ دستگیر و در ۲۳ دی ۱۳۹۸ بعد از محاکمه‌ای شدیدا غیرمنصفانه با رای شعبه ۳ دادگاه کیفری یک استان فارس به مرگ محکوم شد، حکمی که دیوان عالی نیز آن را در خرداد ۱۳۹۹ تایید کرد.

عفو بین‌الملل مقامات جمهوری اسلامی را فراخواند تا برنامه اعدام حسین شهبازی را بلافاصله متوقف کنند. 

به‌رغم اعتراض‌های بین‌المللی اعدام‌ کودک‌مجرمان در ایران متوقف نشده است. هنوز شمار کودک‌مجرمان که در زندان‌های ایران در معرض خطر اعدام قرار گرفته‌اند کاهش نیافته است.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان سازمان ملل قبلا در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با ارائه گزارشی درباره ایران هشدار داد، بیش از ۸۰ کوکمجرم در زندان‌های ایران در معرض خطر اعدام قرار دارند. باچله  تاکید کرد جمهوری اسلامی در سال گذشته حداقل ۲۶۷ نفر از جمله ۹ زن را اعدام کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال