زندانی فرانسوی در ایران دست به اعتصاب غذا زد

بنیامین بریر، شهروند فرانسوی

دوشنبه ۰۶ دی، ۱۴۰۰-۱۲٫۲۷٫۲۰۲۱-SOS Iran- قوه قضائیه ایران به بنیامین بریر، شهروند فرانسوی که در زندان وکیل‌آباد مشهد در حبس به سر می‌برد، اجازه تماس با خانواده به مناسبت کریسمس را ندادند. او از جمله به این دلیل از ۲۵ دسامبر دست به اعتصاب غذا زده است.به گزارش دویچه وله، یک شهروند فرانسوی که بیش از یک سال و نیم است به اتهام “جاسوسی” در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد، در اعتراض به شرایط حبس خود دست به اعتصاب غذا زده است. او اتهامات مقامات جمهوری اسلامی را به شدت رد کرده است.

بنیامین بریر ۳۶ ساله در ماه مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) در ایران بازداشت شد. مقامات جمهوری اسلامی او را متهم می‌کنند با هوا کردن یک پهپاد از مناطق ممنوعه عکسبرداری کرده است.

بلاندین بریر، خواهر این زندانی فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفته است: «بنیامین در اعتراض به ممنوعیت تماس با خانواده به مناسبت کریسمس و نیز به دلیل جلب توجه به بدرفتاری‌هایی که طی ۲۰ ماه گذشته با او شده، از ۲۵ دسامبر (۴ دی) دست به اعتصاب غذا زده است.»

خانم بریر افزود که هیچ تغییری در وضعیت حقوقی برادرش ایجاد نشده است.

خانواده بنیامین بریر او را یک گردشگر بی‌گناه می‌دانند که در سال ۲۰۱۸ پیش از آن‌که وارد ایران شود سفری طولانی را با خودروی کاروان خود از کشورهای اسکاندیناوی آغاز کرد.

سعید دهقان، وکیل مدافع ایرانی بریر در اردیبهشت ۱۴۰۰ گفت که دادستانی تأیید کرده که این زندانی به اتهام “جاسوسی” و نیز “تبلیغ علیه نظام” محاکمه خواهد شد. در صورتی که بریر با این اتهامات محکوم شود، حکم اعدام در انتظار او خواهد بود.

وزارت خارجه فرانسه اتهام جاسوسی علیه بریر را “غیرقابل درک” عنوان کرده است.

بلاندین بریر گفته است، هنوز تصمیم گرفته نشده که کدام دادگاه به این پرونده رسیدگی خواهد کرد.

خانم بریر گفت که برادرش را در ایران “گروگان” گرفته‌اند و “این مسئله غیرقانونی است و ما هیچ اطلاع دیگری نداریم”. او افزود که بنیامین به کمک‌های بیشتر وزارت خارجه فرانسه نیاز دارد.

بنیامین بریر یکی از بیش از ده شهروند کشورهای غربی است که در ایران زندانی است. فعالان مدنی می‌گویند، این افراد بی‌گناه که هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند “گروگان” سپاه پاسداران محسوب می‌شوند تا کشورهای غربی را مجبور به پذیرش خواسته‌های خود کنند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها تصریح کرده‌اند که این افراد بر اساس قوانین حاکم بر کشور در زندان به سر می‌برند، اما رهبری تهران در گذشته نشان داده که آماده است این شهروندان غربی زندانی در ایران را با ایرانی‌های زندانی کشورهای غربی معاوضه کند.

یکی دیگر از شهروندان فرانسوی زندانی در ایران فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر انسان‌شناسی است که در خرداد ۱۳۹۸ در ایران بازداشت و در اردیبهشت ۱۳۹۹ به اتهام “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به حکم غیرقطعیِ ۶ سال حبس محکوم شد. در ۱۰ تیرماه ۹۹ قوه قضائیه حکم قطعیِ ۵ سال حبس را اعلام کرد. او به دلیل بیماری در حصر خانگی به سر می‌برد.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی فریبا عادل‌خواه در ژوئن ۲۰۱۹ زمانی که برای دیدار با عادل‌خواه به ایران رفته بود توسط سپاه پاسداران بازداشت و در مارس ۲۰۲۰ در جریان تبادل زندانی بین ایران و فرانسه آزاد شد.

جلال روح‌الله‌نژاد که با مارشال مبادله شد یک ایرانی‌ است که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در فرانسه زندانی بود و قرار بود به آمریکا تحویل داده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال