بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان ایران به کمای مصنوعی رفت

یکشنبه ۱۲ دی، ۱۴۰۰-۰۱٫۰۲٫۲۰۲۲-SOS Iran- بکتاش آبتین، زندانی سیاسی و دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران به کمای مصنوعی فرو رفت. کانون نویسندگان وضعیت وخیم بیماری این شاعر و فیلمساز را نتیجه مستقیم عملکرد حاکمیت جمهوری اسلامی و زندان‌بانان آبتین می‌داند.کانون نویسندگان ایران روز گذشته ۱۱ دی (اول ژانویه ۲۰۲۲) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وضعیت سلامتی بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران رو به وخامت گذارده است و پزشکان برای ادامه روند درمان او را در وضعیت کمای مصنوعی قرار داده‌اند.

به گزارش دویچه وله، این بیانیه می‌افزاید، خستگی تنفسی و مشکلاتی که در آزمایش‌های اخیر در آقای آبتین دیده شده، به ویژه آزمایش گازهای خونی و اسیدوز تنفسی، پزشکان را وادار به اینتوبیشن (لوله‌گذاری نای) و وابسته کردن آبتین به دستگاه کرده است.

خانواده بکتاش آبتین در ۲۲ آذر ماه موفق شدند برای او از زندان مرخصی بگیرند. در پی آن آقای آبتین با وضعیتی وخیم به بیمارستانی دیگر منتقل شد.

کانون نویسندگان در بیانیه خود می‌گوید، روند درمان او در بیمارستانی دیگر، پس از ده روز بی‌توجهی عامدانه مسئولان زندان آغاز شد: «فشاری که در این ده روز از سر گذرانده بود، درگیری بالای ریه و پایین بودن جدی سطح اکسیژن خون باعث شد که با وجود تلاش شبانه‌روزی کادر درمان، آبتین روزهای بعد را بی هیچ نشانه‌ای از بهبود سپری کند. اکنون کادر درمان، خانواده، اعضای کانون و دوستان آبتین امیدوارانه به روزهای پس از این خواب مصنوعی اجباری چشم دوخته‌اند.»

این بیانیه که در کانال اینستاگرام کانون نویسندگان ایران منتشر شده است، می‌افزاید: «رنجی که آبتین در این یک ماه متحمل شده است، نتیجه‌ی مستقیم عملکرد حکومت و زندانبانان آبتین است. مسیری که حکومت با احضارها و بازجویی‌های متعدد، پرونده‌سازی، صدور حکم درازمدت، اجرای حکم زندان در زمان همه‌گیری کرونا و با وجود آگاهی از بیماری زمینه‌ای او آغاز کرده بود، تنها به دو بار ابتلای آبتین به کرونا ختم نشد.»

بیانیه ادامه می‌دهد: «چهار روز سرگردانی او در زندان اوین میان بند و بهداری بدون دریافت کوچک‌ترین درمانی، انتقال شبانه‌ی او به بیمارستان طالقانی و به زنجیر کشیدن او بر تخت بیمارستان، بی‌خبر نگه داشتن خانواده و هم‌بندانش از وضعیت او و سوزاندن روزها و لحظات حیاتی آبتین و خانواده‌اش در تلاش برای گرفتن مرخصی، بخشی از عملکرد آگاهانه و عامدانه‌ی حکومت و زندانبانانش در به خطر انداختن جان آبتین است.»

کانون نویسندگان ایران در این بیانیه مسئولیت جان و سلامت بکتاش آبتین، عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را بر عهده‌ی حکومت دانسته است.

اهدای جایزه انجمن قلم آمریکا به سه نویسنده دربند ایران

انجمن قلم آمریکا در اکتبر ۲۰۲۱ در مراسم با شکوهی که با مشارکت و حضور جودی فوستر و آکوافینا برگزار شده بود، جایزه آزادی بیان امسال خود را طبق برنامه‌ای از پیش اعلام شده به کیوان باژن، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار، بکتاش آبتین، نویسنده و کارگردان و همچنین رضا خندان مهابادی، نویسنده و منتقد ادبی اهدا کرد.

این سه نویسنده نامبرده برای پیکارشان علیه سانسور و فعالیت‌شان در کانون نویسندگان ایران در مجموع به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

مراسم اهدای جایزه انجمن قلم آمریکا در ساختمان موزه تاریخ ملی این کشور در نیویورک برگزار شده بود.

این سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران در ماه شهریور ۱۳۹۹ (سپتامبر ۲۰۲۰) به اتهام فعالیت در کانون یاد شده، حضور در مراسم بزرگداشت قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای و همچنین سالروز درگذشت احمد شاملو بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال