رژیم ایران گردشگر فرانسوی را به ۸ سال و ۸ ماه زندان محکوم کرد

سه شنبه ۰۶ بهمن، ۱۴۰۰-۰۱٫۲۵٫۲۰۲۲-SOS Iran- دادگاهی در ایران بنجامین بریر را به اتهام “جاسوسی” و “تبلیغ علیه نظام” به هشت سال و هشت ماه زندان محکوم کرد. این گردشگر هم اینک در زندان وکیل‌آباد مشهد در اعتصاب غذا به سر می‌برد.  وکیل او محاکمه را بالماسکه خواند.

به گزارش دویچه وله، خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه ۵ بهمن (۲۵ ژانویه) به نقل از فیلیپ والن، وکیل بنجامین بریر، از محکومیت این گردشگر به هشت سال و هشت ماه زندان خبر داد. دادگاه برای او به اتهام “جاسوسی”  ۸ سال زندان و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هشت ماه حکم صادر کرده است. وکیل بریر در پاریس محاکمه موکلش را “بالماسکه” خواند.

فیلیپ والن در بیانیه‌ای گفته است که موکل ۳۶ ساله او که در ماه مه ۲۰۲۰ در سفر به ایران بازداشت شده در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

این وکیل فرانسوی تاکید کرد که حکم آقای بریر در یک روند کاملا سیاسی صادر شده و موکلش از سوی رژیم ایران برای مذاکرات به گروگان گرفته شده است.

بنجامین بریر اکنون بیش از یک سال و نیم است در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد. مقامات جمهوری اسلامی او را متهم می‌کنند با هوا کردن یک پهپاد از مناطق ممنوعه عکسبرداری و “جاسوسی” کرده است.

این شهروند فرانسوی حق تماس با خانواده خود را ندارد. خانواده بریر او را یک گردشگر بی‌گناه می‌دانند که در سال ۲۰۱۸ پیش از آن‌که وارد ایران شود سفری طولانی با خودرو از کشورهای اسکاندیناوی را آغاز کرد.

بنجامین بریر در میان بیش از ده شهروند کشورهای غربی است که در ایران زندانی هستند. فعالان مدنی می‌گویند، این افراد که هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند “گروگان” سپاه پاسداران برای باج گرفتن از کشورهای غربی و تن دادن آنها به خواسته‌های جمهوری اسلامی هستند.

مقامات جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند که این افراد بر اساس قوانین حاکم بر این کشور در زندان به سر می‌برند، اما رهبری تهران در گذشته نشان داده که آماده است زندانیان خارجی را با ایرانی‌های زندانی در کشورهای غربی معاوضه کند.

یکی دیگر از شهروندان فرانسوی زندانی در ایران فریبا عادل‌خواه، پژوهش‌گر انسان‌شناسی است که در خرداد ۱۳۹۸ در ایران بازداشت و در اردیبهشت ۱۳۹۹ به اتهام “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به حکم غیرقطعیِ شش سال حبس محکوم شد. در ۱۰ تیرماه ۹۹ قوه قضائیه حکم قطعیِ ۵ سال حبس را اعلام کرد. او به دلیل بیماری در حصر خانگی به سر می‌برد اما قوه‌ قضاییه اخیرا دوباره او را به خاطر “تخطی” از تردد در محدوده مجاز در دوران حبس خانگی به زندان برگرداند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال